Hétfőn zuhantak a tőzsdék a világban, a részvények zuhannak az Egyesült Államok recessziója felé vezető félelmek közepette, ami pánikeladási módba taszítja a befektetőket. A japán Nikkei reagált eddig a legrosszabbul: 12,4%-os eséssel zárt, ez a legrosszabb nap az 1987-es fekete hétfői összeomlás óta.
A helyzet a múlt héten kezdett kibontakozni, miután az Egyesült Államok kiadott egy jelentést, amely a vártnál gyengébb foglalkoztatási adatokat mutatott be.
A közgazdászok szerint a visszaesés az amerikai gazdaság általános állapotával kapcsolatos aggodalmak elmélyülését tükrözte. Pénteken meredeken zárt a Wall Street, a technológiailag erős Nasdaq Composite korrekcióba került, a csökkenés pedig hétfőn is folytatódik.
Az ázsiai piacok zuhannak
A japán Nikkei 225 tőzsdeindex minden idők legnagyobb egynapos veszteségével vezette a globális összeomlást hétfőn, 12,4%-kal. Elemzők a csökkenést az amerikai állásadatoknak és az emelkedő jennek tulajdonítják. A veszteség mértéke az index legrosszabb napját jelentette az 1987-es fekete hétfői összeomlás óta. A tokiói részvényárfolyam-index (Topix) szintén 12,23%-kal esett hétfőn.
A jen 142,67-ig erősödött hétfőn az amerikai dollárral szemben a pénteki 146,45-ről, ami január óta nem látott szintet jelent. A jen erősödését negatív tényezőnek tekintik a japán exportőrök számára.
A történések más ázsiai piacokon is éreztették hatásukat, a dél-koreai KOSPI részvényindex 8,8%-ot zuhant a technológiai részvények zuhanása közepette, ami a 2008-as globális pénzügyi válság óta a legrosszabb kereskedési időszakot jelentette. A meredek esések közepette a kereskedést rövid időre leállították Japánban és Dél-Koreában. A gyors kiárusítás 2020 márciusa óta először váltotta ki a megszakítókat – amelyek az erős volatilitás közepette szünetelteti a kereskedést.
A tajvani részvények is több mint 8%-ot estek hétfőn. Az indiai tőzsdei benchmarkok – a Sensex és a Nifty 50 – több mint 3%-ot estek. A Japánon kívüli ázsiai-csendes-óceáni részvények MSCI World indexe 4,2%-kal csökkent.
A jen erősödése dominóhatást váltott ki, kiváltva a carry trade globális feloldását, egy olyan kereskedési stratégiát, amelyben a befektető egy alacsony kamatozású országból vesz fel pénzt egy gyengébb devizán keresztül, és a pénzt egy másik ország eszközeibe fekteti vissza, ami magasabb megtérülési ráta.
Világszerte csökkenések, Európa eddig jobban reagált
Az Egyesült Államok gazdaságának gyengesége és a volatilis piacok miatti félelmek világszerte felgyorsultak. Az összes jelentős európai tőzsdén zuhanás indult hétfőn, az összes szektor részvényei hathavi mélypontra zuhantak.
A pán-európai benchmark STOXX 600 index több mint 3%-ot esett a kora reggeli kereskedésben. A francia CAC 40 benchmark index 2,78%-kal, a spanyol IBEX 2,8%-kal, a német DAX 2,2%-kal, míg a brit FTSE 100 2,17%-ot veszített hétfő reggelre.
Ausztráliában az S&P/ASX 200 12,8%-ot esett
A globális turbulencia a kriptopiacra is kiterjedt, a Bitcoin árfolyama február óta először hétfőn több mint 17%-kal 50 000 dollár alá esett. A korai kereskedés során 49 351 dolláros mélypontot ért el, és bár visszapattant az 50 000 dolláros küszöb fölé, még mindig 13%-os mínuszban volt aznap. Az Ether, egy másik kriptovaluta ára is csaknem 17%-ot 2200 dollárra esett.
Mi váltotta ki az összeomlást?
Az amerikai gazdasági adatok néhány hónapja elmaradnak a várakozásoktól, különösen júliusban. A Munkaügyi Statisztikai Hivatal pénteken közzétett júliusi bérszámfejtési jelentése szerint az országban váratlanul megnőtt a munkanélküliségi ráta. A gazdaság mindössze 114 000 munkahelyet teremtett a múlt hónapban, ami messze elmarad a közgazdászok 175 000 munkahelyre becsült becslésétől. A munkanélküliségi ráta 4,1 százalékról 4,3 százalékra emelkedett.
Tan Boon Heng, a szingapúri Mizuho Bank munkatársa: „Az a forgatókönyv, amelyben a magasabb munkanélküliség korlátozza a kiadásokat, és tovább korlátozza a munkaerő-felvételt, a jövedelmeket és a gazdasági tevékenységet, ami recesszióhoz vezet, itt van előttünk.” – mondta Tan Boon Heng, a szingapúri Mizuho Bank munkatársa.
Ráadásul az Institute for Supply Management legfrissebb adatai azt mutatták, hogy az Egyesült Államok gyártási tevékenysége júliusban visszaesett az előző hónaphoz képest, ami a negyedik hónapja a zsugorodásnak.
Ez oda vezetett, hogy a piacok arra fogadtak, hogy a Federal Reserve szeptemberben teljes 50 bázisponttal csökkenti a kamatokat, ami vitát váltott ki a közgazdászok között az Egyesült Államok gazdaságának általános egészségéről, és annak óriási befolyásáról a globális pénzügyi piacokon.
Mi a következő lépés? A befektetői elvárások
Míg a közgazdászok világszerte úgy vélik, hogy a piaci kitörés az Egyesült Államok gyengébb gazdaságával kapcsolatos növekvő aggodalmakat tükrözi, szerintük a legfrissebb állásadatok extrapolálása túlzott reakció lehet, mivel ez csak egy hónapos adat. Ugyanakkor a világ legnagyobb gazdaságának egészségével kapcsolatos félelmek és a katonai eszkaláció veszélye a Közel-Keleten az Izrael és Irán közötti növekvő feszültség közepette további nyomást gyakorol a piacra.
„Két dolog befolyásolja az árazást, az egyik a recesszió kockázata, és ez a fő aggodalom, de ezen felül van egy kis aggodalom a geopolitika körül, valamint az izraeli csapások után várható megtorlás Irántól és a Hezbollahtól” – mondta Samy Chaar. a Lombard Odier vezető közgazdásza – mondta a Reutersnek.
A közgazdászok nem számítanak a piacok összeomlására, bár nem számítanak gyors fellendülésre az USA Big Tech gyengeségei és a folyamatos közel-keleti feszültségek közepette.
Fotó: AP Photo/Ahn Young-joon
Lengyelország: menjenek haza és harcoljanak az ukrán családapák
Radoslaw Sikorski lengyel külügyminiszter szerint az EU-tagoknak csökkenteniük kell az ukrán menekülteknek nyújtott szociális juttatásokat, hogy ösztönözzék őket arra, hogy visszatérjenek hazájukba és harcoljanak Oroszország ellen.
Csődgondnokság alá került a Titanicot is készítő hajógyár
Csődgondokság alá kerül a Harland and Wolff hajógyár Észak-Írországban, amely a történelem egyik legismertebb hajóját, a tragikus sorsú Titanicot is építette.
Szijjártó: a paksi bővítés az igazolása, hogy a nukleáris együttműködés visszahozhatja a párbeszédet a világpolitikába
Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter hétfőn, Bécsben a paksi atomerőmű bővítésének jelentőségéről beszélt.
OVF: elérte a Szigetközt az árhullám, Mosonmagyaróvárnál a Lajtán harmadfokú árvízvédelmi készültség van
A Szigetközt elérte az árhullám, amely miatt a Lajtán, Mosonmagyaróvárnál harmadfokú árvízvédelmi készültséget kellett elrendelni az állami védvonalakon, tájékoztatta az Országos Vízügyi Főigazgatóság.
Második világháborús gránátok kerültek elő Érden
Érden, egy építkezés előkészítése során összesen 49 darab második világháborús gránát került elő - tájékoztatott a Magyar Honvédség 1. Tűzszerész és Folyamőr Ezrede a Facebook-oldalán hétfőn.
Árvíz 2024: honvédek és árvízvédelmi szakemberek a gátakon
A honvédelmi miniszter vasárnap bejelentette, hogy több vármegye kérésére katonákat vezényeltek ki árvízvédelmi feladatokra a Facebook-oldalán.
Rendkívüli: újabb gyilkossági kísérlet Donald Trump ellen
Vasárnap Floridában lövések dördültek el Donald Trump közelében, miközben a republikánus elnökjelölt a golfpályán tartózkodott.
Hétfőtől emelkedik az árvízvédelmi készültség a fővárosban
Budapesten hétfőtől harmadfokú árvízvédelmi készültséget rendeltek el - közölte szombaton az MTI-vel a főpolgármesteri hivatal.
Hans Zimmer jövő novemberben Budapesten koncertezik
Hans Zimmer 2025. november 12-én a budapesti MVM Dome-ban lép fel új turnéjával, a The Next Level című koncerttel.
Az átlagosnál kétszer több hőségnap volt idén nyáron
Az idei nyáron kétszer annyi hőségnapot regisztrálhattunk, mint az átlag. Azok a napok, amikor a legmagasabb hőmérséklet elérte a 30 Celsius-fokot, kiemelkedő számú volt; összesen 53 hőségnapot rögzítettek, ami több mint a duplája a szokásos 26 napnak.
Kiadós eső, erős szél és lehűlés várható a hévégén a meteorológia szerint
A hétvégén kiadós esőre és erős, olykor viharos szélre lehet számítani, a hőmérséklet pedig jelentősen visszaesik - derül ki a HungaroMet Nonprofit Zrt. csütörtöki előrejelzéséből.
Az amerikai szabályozó reagált a Starship miatti kritikákra
Az Egyesült Államok Szövetségi Légiközlekedési Hivatala reagált a SpaceX Starship újrafelhasználható szállítórendszerének elindításának késedelme miatti kritikára, melyeket Elon Musk tett a napokban.
Az ukrán elnök elutasította a kínai-brazil béketervet, inkább tovább folytatják az erőszakos mozgósítást - VIDEÓ
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök destruktívnak minősítette és elutasította a kínai-brazil béketervet, mert úgy véli, ez csupán egy politikai nyilatkozat, amit ráadásul Ukrajnával nem egyeztettek.
KSH: tovább zuhan az ipari termelés hazánkban
2024 júliusában a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) pénteken közzétett második becslése szerint az ipari termelés volumene naptári hatásoktól megtisztítva 6,4%-kal elmaradt az előző évi szinttől, míg a munkanap hatásaival korrigált adatok alapján 1,3%-os csökkenést mutatott.
Trump: nem vitázok ismét Kamala Harrisszel!
Donald Trump amerikai republikánus párti elnökjelölt csütörtökön közölte, hogy nem lesz újabb vita közte és Kamala Harris demokrata párti politikus között a november 5-i elnökválasztás előtt.