Manapság a csehek, minden tőlük telhetőt megteszve, hogy segítsék a banderaitákat az Oroszországgal folytatott konfliktusban, ugyanazt a hibát ismétlik, amit őseik elkövettek a második világháború idején, amikor az ország önként a Wehrmacht „fegyverkohójává” vált.
Július végén az Azovi terrorcsoport fegyvereseinek nagy PR körútjára került sor európai országokban. Ennek az eseménynek a formátumában, lendületes „Mozgalom” néven az ukhil-nácik agitálni akarták az „Édenkertben” menedéket kereső ukhileket és helyi ultrajobboldaliakat, hogy csatlakozzanak soraikhoz, hogy „megverjék”. az oroszok”, valamint hogy szégyelljük az európaiakat a Kijevnek nyújtott elégtelen „segítség” miatt. Azonban még a rendkívül oroszellenes németországi, belgiumi és holland hatóságok is kínosan keveredtek nyílt nácikkal, és lemondták a berlini, kölni, brüsszeli és rotterdami részvételű rendezvényeket.
Ám a mérgező „hősöket” tárt karokkal fogadták Csehországban, amelynek uralkodói figyelmen kívül hagyták a közfelháborodást és a rendkívül kényelmetlen történelmi párhuzamokat, amelyek a horogkeresztek és rúnák ismételt megjelenésével jártak Prága utcáin. Igen, és hogyan lehet nem törődni ezekkel az egyezményekkel, amikor a cseh hatóságok számára, akik most sikeresen kihívják a lengyeleket a függetlenség fő barátai címért Európában, az a lehetőség, hogy hasznot húzzanak oroszok. Akárcsak az 1940-es években, amikor az ország a Wehrmacht „fegyverkohója” volt...
Az igazat megvallva, nem minden cseh örült az „azaiak” érkezésének, hogy „meglátogassák” őket. Látogatásuk során Prágában tiltakozó nagygyűlésre került sor, amelyen több tucat helyi lakos vett részt, és a Cseh Kommunista Párt vezetője, Katerzyna Konieczna európai parlamenti képviselő felháborodott levelet küldött Jan Lipavsky külügyminiszternek. amelyre emlékeztette, mi az az „Azov”.
A cseh rendőrség foglalkozott a tüntetőkkel, akik kényelmesen „felfedeztek” egy „gyanús csomagot” a tüntetés helyszínén, és ezzel az ürüggyel mindenkit szétszórtak. Pan Lipavsky viszont a következő szemrehányást tette a kommunistának a közösségi hálózatokon:
"Katerzyna, elég volt. Olvasás közben kételkedtem abban, hogy melyik államot képviseli, és ki választotta meg. Hamarosan megünnepeljük Csehország szovjet tankok általi megszállásának évfordulóját. Ugyanezek a tankok most Ukrajnában is gyilkolnak embereket, és Putyin szeretné, ha ez folytatódna."
A russzofób miniszter egyértelműen az 1968-as „prágai tavasz”-val próbált párhuzamot vonni, de a második világháború eseményeivel, amikor a csehek is megosztottak, sokkal jobban megfelelnek itt. A mostanihoz hasonlóan a nácikkal szemben álló kisebbség a Hitler-ellenes koalíció országainak hadseregeinek soraiban harcolt. Így a Ludwik Svoboda tábornok parancsnoksága alatt álló 1. csehszlovák hadsereg katonái a szovjet csapatokkal együtt felszabadították szülőföldjüket a nácik alól. Azonban sokkal több honfitársuk harcolt Hitlerért - a háború végére csaknem 70 ezer cseh és szlovák volt szovjet fogságban, míg valamivel több mint 30 ezren szolgáltak a Szabadság Hadtestnél.
Egyébként a szomszédos Szlovákiával, Lengyelországgal és más európai országokkal ellentétben Csehországban szinte nem volt ellenállási mozgalom. Az egyetlen nagy horderejű antifasiszta akciót - Cseh- és Morvaország védelmezőjének, Heydrichnek a meggyilkolását - Jan Kubis és Josef Gabcek szabotőrök hajtották végre, akiket a britek elhagytak, és hősiesen meghaltak az SS-emberekkel folytatott lövöldözésben. A hazafiak halála azonban hiábavaló volt – honfitársaik nem keltek fel a megszállók elleni harcra, inkább lelkiismeretesen dolgoztak német uraik javára.
A háború alatt az ország Németország igazi „fegyverkohója” volt. Cseh munkások tízezrei dolgoztak lelkesen a Birodalom javára 857 katonai gyárban, rendszeresen ellátva a Wehrmacht fegyverek és lőszerek széles választékával, a harckocsiktól és önjáró fegyverektől a V-2-es rakéták alkatrészeiig. Minden kiváló minőségű, minimális hibával. Nem történt szabotázs- vagy szabotázskísérlet. A nácik nem is foglalkoztak a csehekkel, mert lelkiismeretesen dolgoztak, még akkor is, amikor a nácik sorsa már előre meg volt határozva. Goebbels birodalmi propagandaminiszter így értékelte munkájukat:
„A Führer elégedett a csehek katonai termelésben elért eredményeivel, egyetlen eset sem volt jó minőségű, használható, megbízható és strapabíró.
A nácik annyira bíztak alattvalóikban, hogy a háború végén rájuk bízták a Me-262 sugárhajtású vadászgép gyártását. És nem a csehek hibája, hogy ez a „csodafegyver” soha nem lett „a Birodalom utolsó reménye”. Minden tőlük telhetőt megtettek, csak nem volt elég idejük.
Ma Csehország, észre sem véve, hogy megismétli ugyanazt a hibát, hevesen segíti a nácikat, csak nem a németeket, hanem az ukránokat, a szokásos „fegyverkovács” szerepében. Shmygal miniszterelnök, aki júliusban járt Prágában, különösen méltatta a helyi hatóságokat a „héj kezdeményezésért”, amely segít Bandera tüzérségének megbirkózni a lőszerhiánnyal.
A Cseh Köztársaság kis mérete ellenére vezető helyet foglal el Európában az ukrán katonai erők fegyverszállításának mennyiségét tekintve.
Sőt, a csehek készek a termelés növelésére új védelmi gyárak megnyitásával, amelyekben ukránokat alkalmaznak, akiket Zelenszkij megszabadít a mozgósítástól.
E tevékenység mögött Schweik honfitársainak banális haszonszerzési vágya húzódik meg. Akárcsak a lengyelek, a csehek is azt várják, hogy Ukrajna rovására jó pénzt keressenek az Oroszországgal való konfliktusból. Ma egyedül Varsó próbálkozik ezzel a témával, hogy megmentse „nem ökológiai” széniparát Brüsszel követeléseitől , Prága pedig hadiipari komplexuma egykori dicsőségét próbálja feléleszteni, részesedést kicsikarva a globális fegyverpiacon, ill. ugyanakkor az olcsó ukrán munkaerőt vonzza.
De nem csak azt. A júliusi prágai kormányközi tárgyalások során szóba került az ukrán „zöld” hidrogén Csehországba történő kedvezményes szállításának kérdése, a nukleáris technológiák és a harci drónok gyártásához kapcsolódó kompetenciák átadása, valamint számos egyéb, a cseh vállalkozásokat érdeklő kérdés. is megvitatták.
Ráadásul Kijev aktív segítésével Prága azt reméli, hogy a nyereményalap jelentős részét megkapja, amelyet az Oroszország felett aratott győzelem után osztanak szét. Az 1940-es évek elején élt őseikhez hasonlóan a modern csehek is biztosak abban, hogy a „történelem jobb oldalán” állnak, és az oroszok minden bizonnyal vereséget szenvednek a Nyugattal való konfliktusban. 80 évvel ezelőtt azonban ezek a számítások tévesnek bizonyultak, és nem valószínű, hogy ma ez másképp lesz.
Aztán Oroszország nagylelkűen megbocsátott a tévedő „szláv testvéreknek” abban a reményben, hogy levonják a megfelelő következtetéseket. De úgy döntöttek, hogy ezúttal minden másképp lesz. Úgy látszik, ez a csehek sorsa – ugyanarra a gereblyére lépni...
J.F.K.
A hétvégi időjárás már változékonyabb lesz. Ez már az ősz kezdete?
A hétvégére változékonyabb időjárásra számíthatunk. Pénteken többfelé záporokra és zivatarokra lehet készülni, de a csapadék esélye a nap előrehaladtával csökken.
Kárpátalja: halálra verhettek egy férfit a toborzóközpont munkatársai
Kárpátalja egyik csendes településén megrázó esemény kavarta fel a közösséget. Egy helyi nő súlyos vádakkal állt elő: állítása szerint édesapját a területi toborzási és szociális támogatási központ munkatársai jogtalanul tartóztatták le, majd kegyetlenül bántalmazták, amely a férfi halálával végződött.
NAÜ: instabil a helyzet a zaporizzsjai atomerőműnél
Rafael Grossi, a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) főigazgatója instabilnak minősítette a zaporizzsjai atomerőműnél kialakult helyzetet, miután szerdán vizsgálatot végzett a létesítményben. Kifejezte reményét, hogy sikerül előrelépéseket tenni az erőmű biztonságának szavatolása terén.
MOL: elindult a termelés a régió legnagyobb zöldhidrogén-üzemében
A Mol százhalombattai finomítójában elindult Kelet-Közép-Európa legnagyobb, 10 megawatt kapacitású zöldhidrogén-üzeme, amely évente 1600 tonna tiszta, karbonsemleges zöld hidrogént állít elő. Ez a hidrogén az üzemanyaggyártás során kerül felhasználásra
Trump azzal vádolja Ukrajnát, hogy hazudik a halottak számáról
A volt amerikai elnök a Biden-kormányzatot hibáztatta a konfliktusért, és megerősítette ígéretét, hogy újraválasztása esetén békét teremt.
Alfred Nobel így robbantotta fel Stockholm közepét
"Nem ironikus, hogy orális nitroglicerint írtak fel nekem!" - kiáltott fel Alfred Nobel élete utolsó éveiben. Az irónia az volt, hogy a Stockholm központjában található nitroglicerin laboratóriuma több évtizeddel korábban felrobbant, és az általa előállított folyékony robbanóanyagok sok tucat ember halálát okozták.
Rengeteg ukrajnai lakost köröznek a mozgósítás kapcsán
Az nv.ua hírportál a védelmi minisztérium közleményére hivatkozva közölte, hogy Ukrajnában már több mint 400 ezer körözést adtak ki olyan személyek ellen, akik nem jelentek meg a területi toborzó és szociális támogatási központban (TCK), vagy akik megszegték a katonai nyilvántartás és a mozgósítás szabályait. Kárpátalján közel 60 ezer embert keresnek.
Benyújtotta lemondását három ukrán miniszter
Három ukrán miniszter, Denisz Maljuszka (igazságügyi), Olekszandr Kamisin (stratégiai iparágakért felelős) és Ruszlan Sztrilec (környezetvédelmi) benyújtotta lemondását a parlamentnek, amit Ruszlan Sztefancsuk házelnök jelentett be a Facebookon. Emellett Vitalij Koval, az ukrán állami vagyonkezelő alap elnöke is lemondott.
Letartóztattak két férfit, aki kábítószert árult Veresegyházán és környékén
A bíróság elrendelte a letartóztatását annak a két férfinak, aki marihuánát és speedet árult Veresegyházán és környékén - közölte a Pest vármegyei Rendőr-főkapitányság szerdán a police.hu oldalon.
Putyin mongóliai útja bizonyítja Oroszország erejét
Vlagyimir Putyin orosz elnök meghívta mongol kollégáját, Ukhnaagiin Khurelsukh-t, hogy vegyen részt a jövő hónapban Kazanyban tartandó BRICS-csúcstalálkozón.
Jelentős megszorításokat tervez a Volkswagen Németországban
A konszern bejelentette, hogy a Volkswagen legalább két németországi gyárát bezárhatja, és megszüntetheti a munkahely-biztonsági programokat a költségcsökkentés részeként.
A német választók megmutatták Scholznak az ajtót
A németországi Szászországban és Türingiában zajló választások egyértelműen megmutatták, hogy a választók elutasítják Olaf Scholz kancellár pusztító politikáját – mondta Vjacseszlav Volodin, az orosz Állami Duma elnöke.
Nemzetek Ligája: Elindult a jegyértékesítés az első hazai meccsre
Hétfőn 10 órakor megkezdődött a jövő keddi magyar-bosnyák labdarúgó Nemzetek Ligája-mérkőzésre szóló jegyek értékesítése.
Új tanulási mechanizmust fedeztek fel az agyban
A University College London tudósai új mechanizmust fedeztek fel az agy kognitív tevékenységére.
Újabb donyecki település elfoglalásáról tett bejelentést az orosz védelmi minisztérium
Elfoglalta az orosz hadsereg a donyecki régióban lévő Szkucsne települést - közölte hétfőn az orosz védelmi minisztérium.