Egészségjavító programot indít Budapest

A Főpolgármesteri Hivatal Egészséges utcák elnevezésű programot indít uniós fejlesztési csomag, amely a budapestiek egészségfejlődését szolgálja. A kerületek pályázatot nyújthatnak be a programra előirányzott forrásokra.

Az újító projekteket támogató program olyan fejlesztéseket támogat, amelyek javítják a gyalogos- és kerékpáros közlekedést, csökkentik a gépjárműforgalmat és akadálymentesítik a közterületeket - írták.

A zöldfelületek és a vízgazdálkodás fejlesztése, a vízmegtartás növelése és az ökológiai szempontok érvényesítése fontos célok. Támogatható továbbá a befogadó, közösségi aktivitást ösztönző utcák kialakítása - közölték.

Az egyes pályázatok 250 millió forinttól 2,5 milliárd forintig terjedő, vissza nem térítendő támogatást kaphatnak, a teljes keret 24,16 milliárd forint.

Az Egészséges utcák programot a Terület- és Településfejlesztési Operatív Program Plusz keretében a Területfejlesztési Operatív Programok Irányító Hatósága hirdette meg - írta a Főpolgármesteri Hivatal.

Az emberek egészségének és életminőségének javítását tűzi ki célul a projekt, mely az utcák állapotát és fejleszthetőségét vizsgálja ebből a szemszögből - áll a közleményben.

Egy civil szervezet, a Járókelő csapata kezdte el terjeszteni ezt a gondolkodásmódot Budapesten, majd 2021-ben bekerült a főváros középtávú terveit tartalmazó Otthon Budapesten stratégiába - emlékeztetett a Főpolgármesteri Hivatal.

A fővárosi önkormányzat és cégei - köztük a BKK és a Budapest Főváros Városépítési Tervező Kft. - fontos szakmai munkát végeztek az elmúlt években annak érdekében, hogy a budapestiek életminőségét és egészségét figyelembe véve tervezzenek.

Ennek eredményeként Budapest jogosult a Healthy Streets (Egészséges utcák) márkanév használatára, és olyan szakemberekkel dolgozhat együtt, akik rendelkeznek világszinten kiemelkedő tudással az életminőséget javító közterületekről - fogalmaztak.

Budapesten a várható élettartam 76,7 év, míg a szomszédos európai nagyvárosokban már 80 év felett van. A budapestieknek meg kell adni ezt a plusz öt évet, ehhez pedig fel kell ismerni, hogy az utcák minősége és kialakítása alapvetően befolyásolja egészségüket - hívták fel a figyelmet.

MTI

Budapest Online Facebook Oldal