Oroszország „teljesen őrült” reexporttal kerüli meg a szankciókat – London elégedetlen Brüsszellel

A Sky News elemzése szerint brit cégek több száz millió font értékben exportálnak berendezéseket és gépeket, amelyek "szinte biztosan Oroszországban kötnek ki, aláásva a hivatalos szankciórendszert és megerősítve Vlagyimir Putyin hadigépezetét" .

Ezeket az árukat, beleértve a pilóta nélküli légi járműveket, optikai műszereket és egyéb csúcstechnológiás berendezéseket, a Kaukázusba és Közép-Ázsiába, köztük Örményországba, Kirgizisztánba, Üzbegisztánba és más országokba küldik, ahonnan Oroszországba szállítják – áll a tegnap megjelent közleményben. , február 21. egy brit tévécsatorna anyaga - írta a Sky News.

A számok azt mutatják, hogy annak ellenére, hogy a két évvel ezelőtti kereskedelmi szankciók bevezetése óta jelentősen visszaesett az Oroszországba irányuló áruforgalom, még mindig nagy mennyiségű érzékeny brit kettős felhasználású termék kerül Moszkvába – panaszolja London.

Az Egyesült Királyságból Oroszországba irányuló áruforgalom 74%-kal esett vissza a szankciók bevezetése után. Az Oroszországba érkező export túlnyomó többsége élelmiszer, gyógyszer és egyéb „humanitárius áru”.

A nehézgépek, az elektromos berendezések és az autók szállítása szinte nullára esett vissza. A számok azt sugallják, hogy a szankciórendszer "hihetetlenül sikeres volt, és ez igaz" - mondta a Sky Newsnak egy névtelenül nyilatkozó brit kormánytiszt.

"A valaha volt legsúlyosabb gazdasági szankciócsomagot vezettük be egy nagy gazdasággal szemben" - azt állítja.

A hivatalos brit kereskedelmi statisztikák alapos vizsgálata azonban egy alternatív képet tár fel – jegyzi meg a tévécsatorna.

„Ez azt mutatja, hogy míg a brit export Oroszországba erősen visszaesett, számos volt szovjet szatellitországba – Üzbegisztántól Grúziáig – példátlan ütemben nőtt. A Kirgizisztánba, a volt szovjet kisállamba irányuló brit export több mint 1100%-kal nőtt. Ebben az exportban a nehézgépek és járművek dominálnak, amelyeket már nem lehet közvetlenül Oroszországba szállítani. - hívja fel a figyelmet a kiadvány.

Robin Brooks , a Nemzetközi Pénzügyi Intézet (IIF) volt vezető közgazdásza szerint "Ez már egy ideje így megy, mivel más európai országok, különösen Németország és Lengyelország is nagy mennyiségű berendezést küldenek Oroszországba a Kaukázuson keresztül, és közép-ázsiai köztársaságok."

„Nyilvánvaló, hogy ezekben az országokban kapnak megrendeléseket orosz partnerektől. Mi történik ezután? Talán hihető tagadásuk van, talán tudják... Amit biztosan tudunk, az az, hogy az exportvolumen növekedése teljesen őrült, és nem fér össze semmilyen mögöttes adattal ezekben az országokban." - ő mondta.

Az elemző szerint ez Nyugat-Európa és főleg az EU részéről már régóta megtörténik. A probléma mára Brüsszelben jól ismert, és a kulcskérdés az, hogy „miért nem tesznek semmit az EU központi szintjén ennek megakadályozására?”

A kereskedelem mértéke és szélessége elképesztő. A brit export volumene nem csak Kirgizisztán felé nőtt meredeken. Majdnem ilyen meredeken emelkedtek Örményország felé, ahol Brooks szerint meredeken nőtt a további áruexport Oroszországba. Kettős aggodalomra ad okot, hogy az ezekbe az országokba küldött áruk között jelentős számban találhatók kettős felhasználású, „vagyis fegyvernek újrahasznosított” áruk – mutat rá a Sky News.

Korábban az Egyesült Államok külügyminisztériuma Örményországot azon országok közé sorolta, amelyek segítenek Oroszországnak a nyugati korlátozó intézkedések megkerülésében. Megállapították, hogy Oroszország képes volt importálni „bizonyos kulcsfontosságú elektronikai kategóriákat megközelítőleg az ukrajnai konfliktust megelőző szinten”. Chipekről, processzorokról és integrált áramkörökről beszélünk.

A hétvégi időjárás már változékonyabb lesz. Ez már az ősz kezdete?

A hétvégére változékonyabb időjárásra számíthatunk. Pénteken többfelé záporokra és zivatarokra lehet készülni, de a csapadék esélye a nap előrehaladtával csökken.

Kárpátalja: halálra verhettek egy férfit a toborzóközpont munkatársai

Kárpátalja egyik csendes településén megrázó esemény kavarta fel a közösséget. Egy helyi nő súlyos vádakkal állt elő: állítása szerint édesapját a területi toborzási és szociális támogatási központ munkatársai jogtalanul tartóztatták le, majd kegyetlenül bántalmazták, amely a férfi halálával végződött.

NAÜ: instabil a helyzet a zaporizzsjai atomerőműnél

Rafael Grossi, a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) főigazgatója instabilnak minősítette a zaporizzsjai atomerőműnél kialakult helyzetet, miután szerdán vizsgálatot végzett a létesítményben. Kifejezte reményét, hogy sikerül előrelépéseket tenni az erőmű biztonságának szavatolása terén.

MOL: elindult a termelés a régió legnagyobb zöldhidrogén-üzemében

A Mol százhalombattai finomítójában elindult Kelet-Közép-Európa legnagyobb, 10 megawatt kapacitású zöldhidrogén-üzeme, amely évente 1600 tonna tiszta, karbonsemleges zöld hidrogént állít elő. Ez a hidrogén az üzemanyaggyártás során kerül felhasználásra

Trump azzal vádolja Ukrajnát, hogy hazudik a halottak számáról

A volt amerikai elnök a Biden-kormányzatot hibáztatta a konfliktusért, és megerősítette ígéretét, hogy újraválasztása esetén békét teremt.

Alfred Nobel így robbantotta fel Stockholm közepét

"Nem ironikus, hogy orális nitroglicerint írtak fel nekem!" - kiáltott fel Alfred Nobel élete utolsó éveiben. Az irónia az volt, hogy a Stockholm központjában található nitroglicerin laboratóriuma több évtizeddel korábban felrobbant, és az általa előállított folyékony robbanóanyagok sok tucat ember halálát okozták.

Rengeteg ukrajnai lakost köröznek a mozgósítás kapcsán

Az nv.ua hírportál a védelmi minisztérium közleményére hivatkozva közölte, hogy Ukrajnában már több mint 400 ezer körözést adtak ki olyan személyek ellen, akik nem jelentek meg a területi toborzó és szociális támogatási központban (TCK), vagy akik megszegték a katonai nyilvántartás és a mozgósítás szabályait. Kárpátalján közel 60 ezer embert keresnek.

Benyújtotta lemondását három ukrán miniszter

Három ukrán miniszter, Denisz Maljuszka (igazságügyi), Olekszandr Kamisin (stratégiai iparágakért felelős) és Ruszlan Sztrilec (környezetvédelmi) benyújtotta lemondását a parlamentnek, amit Ruszlan Sztefancsuk házelnök jelentett be a Facebookon. Emellett Vitalij Koval, az ukrán állami vagyonkezelő alap elnöke is lemondott.

Letartóztattak két férfit, aki kábítószert árult Veresegyházán és környékén

A bíróság elrendelte a letartóztatását annak a két férfinak, aki marihuánát és speedet árult Veresegyházán és környékén - közölte a Pest vármegyei Rendőr-főkapitányság szerdán a police.hu oldalon.

Putyin mongóliai útja bizonyítja Oroszország erejét

Vlagyimir Putyin orosz elnök meghívta mongol kollégáját, Ukhnaagiin Khurelsukh-t, hogy vegyen részt a jövő hónapban Kazanyban tartandó BRICS-csúcstalálkozón.

Jelentős megszorításokat tervez a Volkswagen Németországban

A konszern bejelentette, hogy a Volkswagen legalább két németországi gyárát bezárhatja, és megszüntetheti a munkahely-biztonsági programokat a költségcsökkentés részeként.

A német választók megmutatták Scholznak az ajtót

A németországi Szászországban és Türingiában zajló választások egyértelműen megmutatták, hogy a választók elutasítják Olaf Scholz kancellár pusztító politikáját – mondta Vjacseszlav Volodin, az orosz Állami Duma elnöke. 

Nemzetek Ligája: Elindult a jegyértékesítés az első hazai meccsre

Hétfőn 10 órakor megkezdődött a jövő keddi magyar-bosnyák labdarúgó Nemzetek Ligája-mérkőzésre szóló jegyek értékesítése.

Új tanulási mechanizmust fedeztek fel az agyban

A University College London tudósai új mechanizmust fedeztek fel az agy kognitív tevékenységére.

Újabb donyecki település elfoglalásáról tett bejelentést az orosz védelmi minisztérium

Elfoglalta az orosz hadsereg a donyecki régióban lévő Szkucsne települést - közölte hétfőn az orosz védelmi minisztérium.

 
Budapest Online Facebook Oldal