Alfred Nobel így robbantotta fel Stockholm közepét

"Nem ironikus, hogy orális nitroglicerint írtak fel nekem!" - kiáltott fel Alfred Nobel élete utolsó éveiben. Az irónia az volt, hogy a Stockholm központjában található nitroglicerin laboratóriuma több évtizeddel korábban felrobbant, és az általa előállított folyékony robbanóanyagok sok tucat ember halálát okozták.

Azóta a nitroglicerint már nem használják robbantásra, de kiderült, hogy szívbetegség esetén is lehet inni, vagy az erekció javítására az óvszer kenőanyagához adják.

Egy viharos szombat reggel 

1864. szeptember 3-a normális szombatként kezdődött Stockholmban. Néhányan bemutató előadásra mentek egy úszóiskolába, ahol maga a királynő is megjelent, mások pedig a selyemárusítás iránt érdeklődtek az egyik drága fővárosi üzletben. A „Sevillai borbély, avagy hiábavaló elővigyázatosság” című darab hamarosan elkezdődött a Nagy Királyi Színházban. A férfiak a Dánia és Poroszország közötti háború közelgő végéről értekeztek, amelyről minden újság írt: a németek végre bosszút álltak a 15 évvel ezelőtti vereségért, és visszafoglalták Schleswigot a dánoktól. Röviden: egy hétköznapi szabadnap a 19. század virágzó európai országában.

A 31 éves Alfred Nobel 11 órakor otthonában fogadta barátját, a mérnök Bloomot, felesége Andrietta takarított, édesapja, Immanuel és öccse Emil pedig már a laboratóriumban dolgoztak, hogy egyszerűsítsék a nitroglicerin előállítását. Ebben a pillanatban szörnyű robbanás hallatszott a városban. A robbanáshullám Nobelt és mindenkit, aki otthon volt, a padlóra sodorta, és betört ablaktöredékek záporoztak. A város számos részén betörtek az üvegek, és a központban lévő kereskedők árui leestek a polcokról.

A hatalmas fekete füstoszlop helyéből ítélve a Nobel-laboratórium felrobbant – ugyanaz, amelyre a szomszédok régóta panaszkodtak, mert nem érezték magukat biztonságban a robbanóanyagokkal végzett kísérletek miatt.

A helyszínre érkező újságírók élénk színekkel kezdték leírni a látottakat: a laboratóriumból csak törmelék maradt, mindenhol holttestek hevertek, amelyekben nehéz volt azonosítani az embereket.

A holttestek között volt Alfred bátyja is, apját pedig az akkori elképzelések szerint maga Isten mentette meg – nem sokkal a robbanás előtt hazament a laboratóriumból, hogy levelet vegyen át.

A laboratórium körüli házak teteje leszakadt, néhány fal leomlott. A lakosság reakciója dühös volt: miért végeztek ilyen veszélyes kísérleteket egy lakónegyed közepén? A rendőrségi tárgyaláson Immanuel Nobel azt mondta, hogy nem végeztek „gyártást”, csak kis kísérletekről van szó, amelyekhez nem kellett engedély, és csak 130 kg nitroglicerinük volt (a pusztítás mértéke alapján ez a becslés jelentősen alábecsülték). A Nobelek a „halottak hibáztatása” elve alapján jártak el, ezért Emilt egybehangzóan a katasztrófa felelőseként nevezték meg, amely legalább öt embert a másvilágba küldött. Nyilvánvalóan egy új gyártási tétel nitroglicerin gyártása során elfelejtette ellenőrizni a keverék hőmérsékletét, nem hűtötte le vele a tartályt hideg vízzel, végül túlmelegítette. Ez robbanást okozott.

Ennek eredményeként a bíróság úgy döntött, hogy a Nobeleknek nagy kártérítést kell fizetniük minden áldozatnak. Stockholm egyes lakosai a bíróság döntését megkerülve erkölcsi kártérítést kértek, és egy nap egyszerűen megverték Immanuelt, ledobva a lépcsőn.

Veszélyesebb a sajátjaira, mint az ellenségeire

Az olasz Ascanio Sobrero által 1846-ban felfedezett nitroglicerin lett a történelem első robbanóanyaga, amely képes volt külső ösztönző nélkül felrobbanni. A középkor óta ismert fekete por fizikai szempontból csak (bizonyos körülmények között) képes gyorsan égni, de égési frontja szubszonikus sebességgel mozog, lökéshullámot nem generál. A puskapor robbanásának pusztító hatása nem túl nagy, ami lehetővé teszi ágyúkban és sörétes puskákban történő használatát anélkül, hogy a cső épségét veszélyeztetné. Ugyanez a tulajdonság azonban hatástalanná teszi a lőporos bombákat mind a háborúban, mind az építkezés során végzett robbantási műveletekben.

Természetesen, amikor megjelentek a hírek a szokatlanul erős robbanóanyagról, a katonaság érdeklődni kezdett. Szinte azonnal kiderült azonban, hogy nem alkalmas rendszeres csatatéren való használatra.

Először is, normál körülmények között a nitroglicerin enyhén viszkózus folyadék, így nem volt kényelmes vagy megbízható módja annak, hogy hosszú ideig a szabadban tároljuk. Másodszor, a Sobrero által felfedezett anyag nagyon veszélyes és instabil volt.

A fekete por jól zárható hordóban tárolható, csak védeni kell a szikrától és a tűztől.

Az új folyékony robbanóanyagok esetében az ilyen egyszerű óvintézkedések nem voltak elegendőek. Amikor egy évvel a stockholmi robbanás után a Nobel cég üzemet épített egy távoli helyen Hamburg közelében, és Blasting Oil márkanéven nitroglicerin és lőpor keverékét kezdte el árulni, kereslet mutatkozott rá a robbantási munkákra. Használata azonban folyamatosan tragédiákkal járt. Németországban rendszeresen felrobbantak a gyárépületek, munkások haltak meg. 1866-ban felrobbant az egyik nevadai Donner Pass alagútból visszamaradt olajláda, tönkretéve egy építőipari cég San Francisco-i irodáját. A nitroglicerines palackok rendszeresen felrobbantak az Egyesült Királyságban, áldozatokat okozva, így a kormány de facto betiltotta a használatát.

Természetesen egy ilyen robbanóanyag nem válhat szabványossá a hadseregben, mivel veszélyesebb volt a baráti csapatokra, mint az ellenséges csapatokra. A nitroglicerint csak néhány kísérleti típusú bányában alkalmazták.

Dinamit

A nitroglicerin sok országban betiltása arra kényszerítette a Nobelt, hogy újfajta erős robbanóanyag után nézzen. Legalább folyékonyból szilárddá kellett alakítani. Ennek érdekében a Nobel egyik üzleti partnere azt javasolta, hogy néhány nedvszívó anyagot impregnáljanak nitroglicerinnel, szállítsák a keveréket a helyszínre, majd alakítsák vissza folyadékká. Eleinte a kovaföldet választottuk abszorbensnek - ásványi lisztet, az ősi kovaföldek létfontosságú tevékenységének maradványát. Gyorsan kiderült azonban, hogy a folyékony robbanóanyagot nagyon nehéz elkülöníteni a kovaföldtől, és a legtöbb hulladékká alakult.

Aztán Nobel előállt egy ötlettel: olyan abszorbenst kellett kiválasztani, hogy ne kelljen nitroglicerint izolálni belőle. Sokféle szilárd töltőanyagot kipróbált, a fűrészportól a faszénen át a nitrocellulózig, de semmi sem hasonlítható a kovaföldhöz. Csak a megfelelő arányt kellett megválasztani: kiderült, hogy a hegyi liszt negyedéhez háromnegyed nitroglicerin kell. Az eredmény egy majdnem száraz blokk, amely nem egy véletlenszerű szikrától lobban lángra, hanem speciális detonátorsapkát igényel.

Nobel 1867-ben szabadalmaztatta ezt a találmányt, és küzdött az engedély nélküli másolatok ellen. A hamarosan dinamitnak keresztelt robbanóanyag katonai célokra még keveset használtűl, de a bányászathoz nélkülözhetetlen volt.

A dinamitszármazékok egyikeként hamarosan megjelent a robbanékony zselé, amelyben kovaföld helyett nitrocellulózt használtak.

Azóta a nitroglicerint gyakorlatilag nem használták robbanóanyagként. De a dinamit látszatát használtak az orosz terroristák, akik megölték II. Sándor cárt és Szergej Alekszandrovics moszkvai főkormányzót. A forradalmi terror volt Nobel találmányának szinte egyetlen nagyszabású „harci” alkalmazása.

A 19. század második felében kiderült, hogy a tiszta hígított nitroglicerin gyógyszer lehet. Az angina enyhítésére és a vérnyomás csökkentésére használták. Élete utolsó éveiben folyékony robbanóanyagokat írtak fel Nobelnek.

„Nem ironikus, hogy orális nitroglicerint írtak fel nekem! Trinitrinnek hívják, hogy ne riassza el a vegyészeket és a közvéleményt” – írta ezzel kapcsolatban egy barátjának.

Gyógyszerként ma is kapható a glicerin-trinitrát, bár a tudósok már régen rájöttek, hogy nem közvetlenül ez hat, hanem a nitrogén-monoxid, amivé az anyagcsere során a robbanóanyag átalakul.

Végül, a nitroglicerin egyik felhasználását valószínűleg sem Sobrero, sem Nobel nem tudta elképzelni. Egyes óvszerek kenőanyagához adják. A nitroglicerin segít a pénisz vérereinek kitágításában, ami állítólag segít bizonyos típusú impotencia esetén. Tanulmányok kimutatták, hogy a nitroglicerin kenőanyag legalább biztonságos, és sokkal gyorsabban hat, mint a Viagra.

J.F.K.
Fotó: Facebook


Lengyelország: menjenek haza és harcoljanak az ukrán családapák

Radoslaw Sikorski lengyel külügyminiszter szerint az EU-tagoknak csökkenteniük kell az ukrán menekülteknek nyújtott szociális juttatásokat, hogy ösztönözzék őket arra, hogy visszatérjenek hazájukba és harcoljanak Oroszország ellen.

Csődgondnokság alá került a Titanicot is készítő hajógyár

Csődgondokság alá kerül a Harland and Wolff hajógyár Észak-Írországban, amely a történelem egyik legismertebb hajóját, a tragikus sorsú Titanicot is építette.

Szijjártó: a paksi bővítés az igazolása, hogy a nukleáris együttműködés visszahozhatja a párbeszédet a világpolitikába

Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter hétfőn, Bécsben a paksi atomerőmű bővítésének jelentőségéről beszélt.

OVF: elérte a Szigetközt az árhullám, Mosonmagyaróvárnál a Lajtán harmadfokú árvízvédelmi készültség van

A Szigetközt elérte az árhullám, amely miatt a Lajtán, Mosonmagyaróvárnál harmadfokú árvízvédelmi készültséget kellett elrendelni az állami védvonalakon, tájékoztatta az Országos Vízügyi Főigazgatóság.

Második világháborús gránátok kerültek elő Érden

Érden, egy építkezés előkészítése során összesen 49 darab második világháborús gránát került elő - tájékoztatott a Magyar Honvédség 1. Tűzszerész és Folyamőr Ezrede a Facebook-oldalán hétfőn.

Árvíz 2024: honvédek és árvízvédelmi szakemberek a gátakon

A honvédelmi miniszter vasárnap bejelentette, hogy több vármegye kérésére katonákat vezényeltek ki árvízvédelmi feladatokra a Facebook-oldalán.

Rendkívüli: újabb gyilkossági kísérlet Donald Trump ellen

Vasárnap Floridában lövések dördültek el Donald Trump közelében, miközben a republikánus elnökjelölt a golfpályán tartózkodott.

Hétfőtől emelkedik az árvízvédelmi készültség a fővárosban

Budapesten hétfőtől harmadfokú árvízvédelmi készültséget rendeltek el - közölte szombaton az MTI-vel a főpolgármesteri hivatal.

Hans Zimmer jövő novemberben Budapesten koncertezik

Hans Zimmer 2025. november 12-én a budapesti MVM Dome-ban lép fel új turnéjával, a The Next Level című koncerttel.

Az átlagosnál kétszer több hőségnap volt idén nyáron

Az idei nyáron kétszer annyi hőségnapot regisztrálhattunk, mint az átlag. Azok a napok, amikor a legmagasabb hőmérséklet elérte a 30 Celsius-fokot, kiemelkedő számú volt; összesen 53 hőségnapot rögzítettek, ami több mint a duplája a szokásos 26 napnak.

Kiadós eső, erős szél és lehűlés várható a hévégén a meteorológia szerint

A hétvégén kiadós esőre és erős, olykor viharos szélre lehet számítani, a hőmérséklet pedig jelentősen visszaesik - derül ki a HungaroMet Nonprofit Zrt. csütörtöki előrejelzéséből.

Az amerikai szabályozó reagált a Starship miatti kritikákra

Az Egyesült Államok Szövetségi Légiközlekedési Hivatala reagált a SpaceX Starship újrafelhasználható szállítórendszerének elindításának késedelme miatti kritikára, melyeket Elon Musk tett a napokban. 

Az ukrán elnök elutasította a kínai-brazil béketervet, inkább tovább folytatják az erőszakos mozgósítást - VIDEÓ

Volodimir Zelenszkij ukrán elnök destruktívnak minősítette és elutasította a kínai-brazil béketervet, mert úgy véli, ez csupán egy politikai nyilatkozat, amit ráadásul Ukrajnával nem egyeztettek.

KSH: tovább zuhan az ipari termelés hazánkban

2024 júliusában a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) pénteken közzétett második becslése szerint az ipari termelés volumene naptári hatásoktól megtisztítva 6,4%-kal elmaradt az előző évi szinttől, míg a munkanap hatásaival korrigált adatok alapján 1,3%-os csökkenést mutatott.

Trump: nem vitázok ismét Kamala Harrisszel!

Donald Trump amerikai republikánus párti elnökjelölt csütörtökön közölte, hogy nem lesz újabb vita közte és Kamala Harris demokrata párti politikus között a november 5-i elnökválasztás előtt.

Budapest Online Facebook Oldal