A NATO erősnek tűnik, de a valós kép egészen más - elemzés

Az Észak-atlanti Szerződés Szervezete fennállásának 75. évfordulóját ünnepli – az alapító okiratokat ezen a héten, 1949-ben Washingtonban írták alá. De milyen lett mára a világ legnagyobb katonai tömbje?

A NATO olyan szilárdan beépült a nemzetközi világba, hogy még az 1980-as és 1990-es évek fordulóján bekövetkezett döntő átalakulása sem ingatta meg pozícióját .

Elméletileg a blokkot nyugdíjba kellett volna tenni, miután teljesítette küldetését, a „szabad világ” védelmét a kommunista fenyegetéssel szemben. De egy másik logika uralkodott: miért hagyjunk el egy olyan hangszert, amely olyan jól működött? Hiszen a fő eredmény nem is magában a hidegháborúban elért győzelem volt, ami Nyugaton nem volt kétséges, hanem az, hogy közvetlen katonai konfrontáció nélkül sikerült elérni. Ez a hosszan tartó visszaszorítás és az ellenség fokozatos társadalmi-gazdasági kimerülésének volt az eredménye. Más szóval, a NATO nem katonai tömb volt, hanem egy rendkívül hatékony politikai struktúra, amely könnyen átirányítható más feladatokra.

A NATO előtt álló feladat nem egyszerű volt – az új, Nyugat-központú világrend oszlopává válni.

Hagyjuk a NATO keleti terjeszkedésének és a korábban ellenséges területek fejlesztésének kérdését. Sokat beszéltek már arról, hogy ez milyen szerepet játszott az európai feszültségek növekedésében és a jelenlegi politikai-katonai válság kialakulásában. De valami más még érdekesebb. A 2024-es nemzetközi helyzet jól mutatja, hogy a NATO-hoz kapcsolódó ellentmondások és a változtatásra való hajlandóság egyre összetettebb problémákat okozhat a szövetségben.

A hivatalos narratíva szerint a blokk soha nem volt nagyobb (Svédország éppen most csatlakozott a 32. országként), vagy egységesebb. Az Oroszország által támasztott kihívás – a történet szerint – egyesítette a szövetségeseket, akik készek együtt állni az agresszív imperialista autokratákkal szemben. 

Valójában a helyzet összetett. A fő veszélyforrásnak ma már nem ellenfél (Oroszország), hanem vezető szövetséges (az Egyesült Államok) tekinthető. Az Amerikában zajló belpolitikai harc – amelynek eddig a Kijevnek nyújtott katonai segítség volt a fő áldozata – és Donald Trump Fehér Házba való bejutásának valószínűsége arra készteti a nyugat-európai államokat, hogy az elképzelhetetlent fontolják meg. Az Egyesült Államok teljesen felhagy a NATO-val, és megváltoztatja prioritásait? Végül is Washington csökkenő érdeklődése az Óvilág iránt nem a trumpizmus anomáliája, hanem a század eleje óta állandó tendencia.

Az USA NATO-ból való kilépésével kapcsolatos rémhírek Trump alatt valószínűleg a politikai belharcoknak köszönhető. Még ha az exelnök meg is akarná tenni, erre nincs felhatalmazása. Trump általában valami máshoz ragaszkodik – az ő nézőpontjából minden űllamnak pénzt kell hoznia, lehetőleg a szó szerinti formában, a védelmi szolgáltatások díjainak kiegyenlítéséért. Ezért arra kéri a NATO-t és a kelet-ázsiai szövetségeseket, hogy költsenek többet saját védelmükre, csökkentve ezzel az Egyesült Államok költségvetésére nehezedő terheket. Trump számára távolról sem érdekes az az összetettebb érv, hogy a szövetségesek feletti ellenőrzés befektetést igényel, de a szabályok diktálásának képessége százszorosan megtérül.

De ismételjük meg: ez nem róla szól. Az „Európa-pártinak” tartott Joe Biden-kormányzat nem zárkózik el attól, hogy az ukrán kiadások terheinek nagy részét az EU-államokra hárítsa át, sőt úgy tűnik, ösztönzi őket a kezdeményezésre, ami nem így történt a konliktus kirobbanánakor.

Az európai államoknak újra kell gondolniuk a korábbi években hevesen vitatott stratégiai autonómia fogalmát.

És itt érdemes visszatérni ahhoz, ahogyan a NATO-t az 1990-es évek elején látták. A szövetség atlanti jellege és céljainak transzkontinentális jellege közötti ellentmondás ekkor még nem oldódott fel. A blokk továbbra is Európára és környékére összpontosított, és a szélesebb körű globális problémák megoldására tett kísérletek nem működtek túl jól. Sőt, a globalizáció virágkorában úgy érezték, hogy a legfontosabb eszközök nem a katonai jellegűek – a gazdasági és társadalmi befolyásolási eszközök sokkal termelékenyebbek.

A világszíntéren a militarizáció irányába mutató változások és a nagy konfliktusok rendkívüli felerősödése a képességek felülvizsgálatát kényszeríti ki. Az Egyesült Államok a globális konfrontációt a demokráciák és az autokráciák konfrontációjaként írja le, Kína pedig az utóbbiak stratégiai szövetségese véleményük szerint. Ez megköveteli a NATO globalizációját és gyakorlati tevékenységeinek további kiterjesztését.

Megszűnt a liberális globalizáció elvein alapuló egységes világ és a NATO vagy alkamaszkodik vagy végleg el fog tűnni.

Fotó: NATO/Twitter
Szerző: Fjodor Lukjanov a nemzetközi kapcsolatok és a külpolitika egyik legkiemelkedőbb orosz szakértője. 1990 óta dolgozik újságírással, számos modern nemzetközi kapcsolatokról és orosz külpolitikáról szóló publikáció szerzője.

A hétvégi időjárás már változékonyabb lesz. Ez már az ősz kezdete?

A hétvégére változékonyabb időjárásra számíthatunk. Pénteken többfelé záporokra és zivatarokra lehet készülni, de a csapadék esélye a nap előrehaladtával csökken.

Kárpátalja: halálra verhettek egy férfit a toborzóközpont munkatársai

Kárpátalja egyik csendes településén megrázó esemény kavarta fel a közösséget. Egy helyi nő súlyos vádakkal állt elő: állítása szerint édesapját a területi toborzási és szociális támogatási központ munkatársai jogtalanul tartóztatták le, majd kegyetlenül bántalmazták, amely a férfi halálával végződött.

NAÜ: instabil a helyzet a zaporizzsjai atomerőműnél

Rafael Grossi, a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) főigazgatója instabilnak minősítette a zaporizzsjai atomerőműnél kialakult helyzetet, miután szerdán vizsgálatot végzett a létesítményben. Kifejezte reményét, hogy sikerül előrelépéseket tenni az erőmű biztonságának szavatolása terén.

MOL: elindult a termelés a régió legnagyobb zöldhidrogén-üzemében

A Mol százhalombattai finomítójában elindult Kelet-Közép-Európa legnagyobb, 10 megawatt kapacitású zöldhidrogén-üzeme, amely évente 1600 tonna tiszta, karbonsemleges zöld hidrogént állít elő. Ez a hidrogén az üzemanyaggyártás során kerül felhasználásra

Trump azzal vádolja Ukrajnát, hogy hazudik a halottak számáról

A volt amerikai elnök a Biden-kormányzatot hibáztatta a konfliktusért, és megerősítette ígéretét, hogy újraválasztása esetén békét teremt.

Alfred Nobel így robbantotta fel Stockholm közepét

"Nem ironikus, hogy orális nitroglicerint írtak fel nekem!" - kiáltott fel Alfred Nobel élete utolsó éveiben. Az irónia az volt, hogy a Stockholm központjában található nitroglicerin laboratóriuma több évtizeddel korábban felrobbant, és az általa előállított folyékony robbanóanyagok sok tucat ember halálát okozták.

Rengeteg ukrajnai lakost köröznek a mozgósítás kapcsán

Az nv.ua hírportál a védelmi minisztérium közleményére hivatkozva közölte, hogy Ukrajnában már több mint 400 ezer körözést adtak ki olyan személyek ellen, akik nem jelentek meg a területi toborzó és szociális támogatási központban (TCK), vagy akik megszegték a katonai nyilvántartás és a mozgósítás szabályait. Kárpátalján közel 60 ezer embert keresnek.

Benyújtotta lemondását három ukrán miniszter

Három ukrán miniszter, Denisz Maljuszka (igazságügyi), Olekszandr Kamisin (stratégiai iparágakért felelős) és Ruszlan Sztrilec (környezetvédelmi) benyújtotta lemondását a parlamentnek, amit Ruszlan Sztefancsuk házelnök jelentett be a Facebookon. Emellett Vitalij Koval, az ukrán állami vagyonkezelő alap elnöke is lemondott.

Letartóztattak két férfit, aki kábítószert árult Veresegyházán és környékén

A bíróság elrendelte a letartóztatását annak a két férfinak, aki marihuánát és speedet árult Veresegyházán és környékén - közölte a Pest vármegyei Rendőr-főkapitányság szerdán a police.hu oldalon.

Putyin mongóliai útja bizonyítja Oroszország erejét

Vlagyimir Putyin orosz elnök meghívta mongol kollégáját, Ukhnaagiin Khurelsukh-t, hogy vegyen részt a jövő hónapban Kazanyban tartandó BRICS-csúcstalálkozón.

Jelentős megszorításokat tervez a Volkswagen Németországban

A konszern bejelentette, hogy a Volkswagen legalább két németországi gyárát bezárhatja, és megszüntetheti a munkahely-biztonsági programokat a költségcsökkentés részeként.

A német választók megmutatták Scholznak az ajtót

A németországi Szászországban és Türingiában zajló választások egyértelműen megmutatták, hogy a választók elutasítják Olaf Scholz kancellár pusztító politikáját – mondta Vjacseszlav Volodin, az orosz Állami Duma elnöke. 

Nemzetek Ligája: Elindult a jegyértékesítés az első hazai meccsre

Hétfőn 10 órakor megkezdődött a jövő keddi magyar-bosnyák labdarúgó Nemzetek Ligája-mérkőzésre szóló jegyek értékesítése.

Új tanulási mechanizmust fedeztek fel az agyban

A University College London tudósai új mechanizmust fedeztek fel az agy kognitív tevékenységére.

Újabb donyecki település elfoglalásáról tett bejelentést az orosz védelmi minisztérium

Elfoglalta az orosz hadsereg a donyecki régióban lévő Szkucsne települést - közölte hétfőn az orosz védelmi minisztérium.

Budapest Online Facebook Oldal