Oroszország szerepe egy többpólusú világban: Putyin beszéde a SPIEF plenáris ülésén

Moszkva nyitott minden érdekelt féllel való együttműködésre, mivel a világgazdaság a drasztikus változások korszakába lép – mondta az orosz elnök.

Vlagyimir Putyin elnök a Szentpétervári Nemzetközi Gazdasági Fórum (SPIEF) plenáris ülésén mondott beszédében elmondta, hogy az orosz gazdaság a világátlagot meghaladó növekedést mutatott fel, és aktívan alkalmazkodik egy új, kialakulóban lévő, kölcsönös tiszteleten alapuló többpólusú világhoz.

Az orosz vezető mellett Luis Arce bolíviai elnök és a zimbabwei Emmerson Mnangagwa, valamint a moderátor, Szergej Karaganov – politológus és a Higher School of Economics emeritus professzora – beszélgetett.

Putyin csaknem egyórás előkészítő beszédében számos, a világgazdasággal kapcsolatos témával foglalkozott, valamint kitért az ország közeljövőben elért eredményeire és céljaira, a nemzetközi szereplőkkel való kapcsolatfelvétel során.

Putyin bejelentette, hogy az idei, 27. éves SPIEF eseményen több mint 100 országból több mint 12 000 ember vett részt, köztük vezető vállalatok részvényesei és vezérigazgatói, valamint neves szakértők, elemzők, politikai, közéleti és kormányzati személyiségek.

Kiemelte, hogy a fórum egyedülálló lehetőséget kínál üzleti kapcsolatok kialakítására, közös projektek indítására, valamint a globális és regionális piacok aktuális trendjeiről, a modern világ legújabb fejleményeiről szóló megbeszélésekre.

Új világ

A világ országai versenybe indultak szuverenitásuk három kulcsfontosságú terület – állam, kultúra és gazdaság –  történő megerősítéséért - megjegyezve, hogy azok a nemzetek, amelyeket korábban a globális fejlődés vezetőinek tekintettek, küzdenek azért, hogy megtartsák „hegemón szerepüket.”

Putyin kijelentette, hogy a világ „robbanásszerű technológiai növekedést tapasztal az élet szinte minden területén”, és Kína és India már a világ vezető gazdaságává vált, míg más dél-ázsiai és afrikai nemzetek afelé haladnak, hogy a világgazdaság kulcsfontosságú szereplőivé váljanak a század közepére.

Oroszország

Oroszország a technológiai fejlődéshez való magas felkészültségről és alkalmazkodóképességről is tanúskodik – mondta Putyin, megemlítve, hogy az ország pénzügyi szektora, az e-kereskedelem, a közlekedési szolgáltatások és a hadsereg már most is drasztikus változásokon ment keresztül, hogy lépést tudjon tartani a korral.

Külgazdasági kapcsolatok

Oroszország arra törekszik, hogy megőrizze pozícióját a globális kereskedelem egyik kulcsfontosságú szereplőjeként – mondta Putyin, megjegyezve, hogy „minden akadály és törvénytelen szankció ellenére” az ország továbbra is aktívan fejleszti a logisztikát, és bővíti azon nemzetek és régiók számát, amelyekkel együttműködik. . 

Beszámolt arról, hogy Oroszország kereskedelme az ázsiai országokkal 2020 és 2023 között 60%-kal nőtt, a Közel-Keleten megduplázódott, Afrikával 69%-kal, Latin-Amerikával pedig 42%-kal nőtt. 

Egyenrangú partnerség

Putyin hangsúlyozta, hogy Oroszország célja, hogy teljes körű technológiai és ipari partnerségeken alapuló gazdasági kapcsolatokat építsen ki más országokkal, az áruk és szolgáltatások teljes életciklusát biztosítva a nemzeti személyzet képzésével és a helyi termeléssel.

Egy ilyen megközelítés, amely az egyenlő feltételeken és a monopolizálás helyett a technológiák átadásán alapul, erős és rugalmas kapcsolatokat hoz létre a nemzetek között – mondta az orosz elnök.

A nyugati pénzügyi rendszerbe vetett bizalom elvesztése

Putyin kiemelte, hogy a nyugati fizetési rendszerek megbízhatóságába vetett globális bizalom „alapvetően aláásatott”, azt állítva, hogy ezt maguk a nyugati országok érték el felelőtlen magatartásuk miatt.

Elmondta, hogy az orosz exportért „barátságtalan államok valutáiban” fizetett kifizetések aránya felére csökkent, míg a rubelfizetések majdnem megháromszorozódnak 2021 és 2023 között, megközelítve a 40%-ot.

Új BRICS fizetési rendszer

Putyin kijelentette, hogy Oroszország már most is növeli a nemzeti valuták használatát a külkereskedelemben, míg a BRICS nemzetcsoport, amely továbbra is új tagokat fogad be a világ minden tájáról, saját független fizetési rendszerének kidolgozásán dolgozik, amely nem lesz politikailag alávetve semmilyen szankciónak.

Orosz gazdaság

Putyin arról számolt be, hogy Oroszország GDP-növekedése 5,4%-ot ért el az idei első negyedévben, miután 2023-ban 3,6%-os növekedési ütemet regisztrált. Az elnök kijelentette, hogy az ország régóta törekszik arra, hogy a világ egyik legnagyobb gazdaságává váljon, és bejelentette, hogy a Világbank legfrissebb becslései szerint most a negyedik helyen áll a vásárlóerő-paritáson (PPP) tekintve, megelőzve Japánt.

Oroszország jövője

Az orosz vezető felvázolt néhány lépést, amelyeket az országnak meg kell tennie, hogy fenntartsa növekedését, és továbbra is kulcsszereplő maradjon a globális színtéren. E lépések közé tartozik a pénzügyi, technológiai és személyi szuverenitás erősítése, a termelési kapacitás növelése, valamint az orosz termékek versenyképességének erősítése a külföldi és a hazai piacokon egyaránt.

Ennek elérése érdekében Putyin tíz strukturális változtatást javasolt az orosz gazdaságban, például az új projektekbe történő beruházások növelését országszerte, valamint a kis- és középvállalkozások szerepének megerősítését a gazdaságfejlesztésben, új pénzügyi eszközök létrehozását a vállalkozások ösztönzésére, a szakmai színvonal javítását. oktatási rendszer, a munka termelékenységének növelése automatizálás és mesterséges intelligencia-technológiák használatával, a szegénység csökkentése és az orosz családok életminőségének javítása. 

Fotó: Anton Vaganov / POOL / AFP


A hétvégi időjárás már változékonyabb lesz. Ez már az ősz kezdete?

A hétvégére változékonyabb időjárásra számíthatunk. Pénteken többfelé záporokra és zivatarokra lehet készülni, de a csapadék esélye a nap előrehaladtával csökken.

Kárpátalja: halálra verhettek egy férfit a toborzóközpont munkatársai

Kárpátalja egyik csendes településén megrázó esemény kavarta fel a közösséget. Egy helyi nő súlyos vádakkal állt elő: állítása szerint édesapját a területi toborzási és szociális támogatási központ munkatársai jogtalanul tartóztatták le, majd kegyetlenül bántalmazták, amely a férfi halálával végződött.

NAÜ: instabil a helyzet a zaporizzsjai atomerőműnél

Rafael Grossi, a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) főigazgatója instabilnak minősítette a zaporizzsjai atomerőműnél kialakult helyzetet, miután szerdán vizsgálatot végzett a létesítményben. Kifejezte reményét, hogy sikerül előrelépéseket tenni az erőmű biztonságának szavatolása terén.

MOL: elindult a termelés a régió legnagyobb zöldhidrogén-üzemében

A Mol százhalombattai finomítójában elindult Kelet-Közép-Európa legnagyobb, 10 megawatt kapacitású zöldhidrogén-üzeme, amely évente 1600 tonna tiszta, karbonsemleges zöld hidrogént állít elő. Ez a hidrogén az üzemanyaggyártás során kerül felhasználásra

Trump azzal vádolja Ukrajnát, hogy hazudik a halottak számáról

A volt amerikai elnök a Biden-kormányzatot hibáztatta a konfliktusért, és megerősítette ígéretét, hogy újraválasztása esetén békét teremt.

Alfred Nobel így robbantotta fel Stockholm közepét

"Nem ironikus, hogy orális nitroglicerint írtak fel nekem!" - kiáltott fel Alfred Nobel élete utolsó éveiben. Az irónia az volt, hogy a Stockholm központjában található nitroglicerin laboratóriuma több évtizeddel korábban felrobbant, és az általa előállított folyékony robbanóanyagok sok tucat ember halálát okozták.

Rengeteg ukrajnai lakost köröznek a mozgósítás kapcsán

Az nv.ua hírportál a védelmi minisztérium közleményére hivatkozva közölte, hogy Ukrajnában már több mint 400 ezer körözést adtak ki olyan személyek ellen, akik nem jelentek meg a területi toborzó és szociális támogatási központban (TCK), vagy akik megszegték a katonai nyilvántartás és a mozgósítás szabályait. Kárpátalján közel 60 ezer embert keresnek.

Benyújtotta lemondását három ukrán miniszter

Három ukrán miniszter, Denisz Maljuszka (igazságügyi), Olekszandr Kamisin (stratégiai iparágakért felelős) és Ruszlan Sztrilec (környezetvédelmi) benyújtotta lemondását a parlamentnek, amit Ruszlan Sztefancsuk házelnök jelentett be a Facebookon. Emellett Vitalij Koval, az ukrán állami vagyonkezelő alap elnöke is lemondott.

Letartóztattak két férfit, aki kábítószert árult Veresegyházán és környékén

A bíróság elrendelte a letartóztatását annak a két férfinak, aki marihuánát és speedet árult Veresegyházán és környékén - közölte a Pest vármegyei Rendőr-főkapitányság szerdán a police.hu oldalon.

Putyin mongóliai útja bizonyítja Oroszország erejét

Vlagyimir Putyin orosz elnök meghívta mongol kollégáját, Ukhnaagiin Khurelsukh-t, hogy vegyen részt a jövő hónapban Kazanyban tartandó BRICS-csúcstalálkozón.

Jelentős megszorításokat tervez a Volkswagen Németországban

A konszern bejelentette, hogy a Volkswagen legalább két németországi gyárát bezárhatja, és megszüntetheti a munkahely-biztonsági programokat a költségcsökkentés részeként.

A német választók megmutatták Scholznak az ajtót

A németországi Szászországban és Türingiában zajló választások egyértelműen megmutatták, hogy a választók elutasítják Olaf Scholz kancellár pusztító politikáját – mondta Vjacseszlav Volodin, az orosz Állami Duma elnöke. 

Nemzetek Ligája: Elindult a jegyértékesítés az első hazai meccsre

Hétfőn 10 órakor megkezdődött a jövő keddi magyar-bosnyák labdarúgó Nemzetek Ligája-mérkőzésre szóló jegyek értékesítése.

Új tanulási mechanizmust fedeztek fel az agyban

A University College London tudósai új mechanizmust fedeztek fel az agy kognitív tevékenységére.

Újabb donyecki település elfoglalásáról tett bejelentést az orosz védelmi minisztérium

Elfoglalta az orosz hadsereg a donyecki régióban lévő Szkucsne települést - közölte hétfőn az orosz védelmi minisztérium.

Budapest Online Facebook Oldal