Oroszország szerepe egy többpólusú világban: Putyin beszéde a SPIEF plenáris ülésén

Moszkva nyitott minden érdekelt féllel való együttműködésre, mivel a világgazdaság a drasztikus változások korszakába lép – mondta az orosz elnök.

Vlagyimir Putyin elnök a Szentpétervári Nemzetközi Gazdasági Fórum (SPIEF) plenáris ülésén mondott beszédében elmondta, hogy az orosz gazdaság a világátlagot meghaladó növekedést mutatott fel, és aktívan alkalmazkodik egy új, kialakulóban lévő, kölcsönös tiszteleten alapuló többpólusú világhoz.

Az orosz vezető mellett Luis Arce bolíviai elnök és a zimbabwei Emmerson Mnangagwa, valamint a moderátor, Szergej Karaganov – politológus és a Higher School of Economics emeritus professzora – beszélgetett.

Putyin csaknem egyórás előkészítő beszédében számos, a világgazdasággal kapcsolatos témával foglalkozott, valamint kitért az ország közeljövőben elért eredményeire és céljaira, a nemzetközi szereplőkkel való kapcsolatfelvétel során.

Putyin bejelentette, hogy az idei, 27. éves SPIEF eseményen több mint 100 országból több mint 12 000 ember vett részt, köztük vezető vállalatok részvényesei és vezérigazgatói, valamint neves szakértők, elemzők, politikai, közéleti és kormányzati személyiségek.

Kiemelte, hogy a fórum egyedülálló lehetőséget kínál üzleti kapcsolatok kialakítására, közös projektek indítására, valamint a globális és regionális piacok aktuális trendjeiről, a modern világ legújabb fejleményeiről szóló megbeszélésekre.

Új világ

A világ országai versenybe indultak szuverenitásuk három kulcsfontosságú terület – állam, kultúra és gazdaság –  történő megerősítéséért - megjegyezve, hogy azok a nemzetek, amelyeket korábban a globális fejlődés vezetőinek tekintettek, küzdenek azért, hogy megtartsák „hegemón szerepüket.”

Putyin kijelentette, hogy a világ „robbanásszerű technológiai növekedést tapasztal az élet szinte minden területén”, és Kína és India már a világ vezető gazdaságává vált, míg más dél-ázsiai és afrikai nemzetek afelé haladnak, hogy a világgazdaság kulcsfontosságú szereplőivé váljanak a század közepére.

Oroszország

Oroszország a technológiai fejlődéshez való magas felkészültségről és alkalmazkodóképességről is tanúskodik – mondta Putyin, megemlítve, hogy az ország pénzügyi szektora, az e-kereskedelem, a közlekedési szolgáltatások és a hadsereg már most is drasztikus változásokon ment keresztül, hogy lépést tudjon tartani a korral.

Külgazdasági kapcsolatok

Oroszország arra törekszik, hogy megőrizze pozícióját a globális kereskedelem egyik kulcsfontosságú szereplőjeként – mondta Putyin, megjegyezve, hogy „minden akadály és törvénytelen szankció ellenére” az ország továbbra is aktívan fejleszti a logisztikát, és bővíti azon nemzetek és régiók számát, amelyekkel együttműködik. . 

Beszámolt arról, hogy Oroszország kereskedelme az ázsiai országokkal 2020 és 2023 között 60%-kal nőtt, a Közel-Keleten megduplázódott, Afrikával 69%-kal, Latin-Amerikával pedig 42%-kal nőtt. 

Egyenrangú partnerség

Putyin hangsúlyozta, hogy Oroszország célja, hogy teljes körű technológiai és ipari partnerségeken alapuló gazdasági kapcsolatokat építsen ki más országokkal, az áruk és szolgáltatások teljes életciklusát biztosítva a nemzeti személyzet képzésével és a helyi termeléssel.

Egy ilyen megközelítés, amely az egyenlő feltételeken és a monopolizálás helyett a technológiák átadásán alapul, erős és rugalmas kapcsolatokat hoz létre a nemzetek között – mondta az orosz elnök.

A nyugati pénzügyi rendszerbe vetett bizalom elvesztése

Putyin kiemelte, hogy a nyugati fizetési rendszerek megbízhatóságába vetett globális bizalom „alapvetően aláásatott”, azt állítva, hogy ezt maguk a nyugati országok érték el felelőtlen magatartásuk miatt.

Elmondta, hogy az orosz exportért „barátságtalan államok valutáiban” fizetett kifizetések aránya felére csökkent, míg a rubelfizetések majdnem megháromszorozódnak 2021 és 2023 között, megközelítve a 40%-ot.

Új BRICS fizetési rendszer

Putyin kijelentette, hogy Oroszország már most is növeli a nemzeti valuták használatát a külkereskedelemben, míg a BRICS nemzetcsoport, amely továbbra is új tagokat fogad be a világ minden tájáról, saját független fizetési rendszerének kidolgozásán dolgozik, amely nem lesz politikailag alávetve semmilyen szankciónak.

Orosz gazdaság

Putyin arról számolt be, hogy Oroszország GDP-növekedése 5,4%-ot ért el az idei első negyedévben, miután 2023-ban 3,6%-os növekedési ütemet regisztrált. Az elnök kijelentette, hogy az ország régóta törekszik arra, hogy a világ egyik legnagyobb gazdaságává váljon, és bejelentette, hogy a Világbank legfrissebb becslései szerint most a negyedik helyen áll a vásárlóerő-paritáson (PPP) tekintve, megelőzve Japánt.

Oroszország jövője

Az orosz vezető felvázolt néhány lépést, amelyeket az országnak meg kell tennie, hogy fenntartsa növekedését, és továbbra is kulcsszereplő maradjon a globális színtéren. E lépések közé tartozik a pénzügyi, technológiai és személyi szuverenitás erősítése, a termelési kapacitás növelése, valamint az orosz termékek versenyképességének erősítése a külföldi és a hazai piacokon egyaránt.

Ennek elérése érdekében Putyin tíz strukturális változtatást javasolt az orosz gazdaságban, például az új projektekbe történő beruházások növelését országszerte, valamint a kis- és középvállalkozások szerepének megerősítését a gazdaságfejlesztésben, új pénzügyi eszközök létrehozását a vállalkozások ösztönzésére, a szakmai színvonal javítását. oktatási rendszer, a munka termelékenységének növelése automatizálás és mesterséges intelligencia-technológiák használatával, a szegénység csökkentése és az orosz családok életminőségének javítása. 

Fotó: Anton Vaganov / POOL / AFP


Kínában a nyugati uralkodó világrend ázsiai összeomlásáról beszéltek

Ázsiában a Nyugat domináns világrendje kezdett összeomlani – mondja Cui Heng, a Kelet-Kínai Normál Egyetem Oroszországi Kutatóközpontjának kutatója.

Összekeverték Észak és Dél-Koreát az olimpiai játékok megnyitóján

A dél-koreai csapatot a 2024-es párizsi játékok nyitóünnepségén KNDK-nak, vagyis Észak-Koreának nyilvánították.

Párizs 2024 - A Szajnán rendezett hajós felvonulással megkezdődött az olimpia

Pénteken, egy közel négyórás, egyedülálló és formabontó megnyitóval vette kezdetét a XXXIII. nyári olimpia Párizsban, amely számos franciás megoldást is tartalmazott.

Ideje volt: kábítószer-terjesztőket és -fogyasztókat fogtak el Kerepesen a rendőrök

Hivatalos oldalán közölte a rendőrség, hogy szerdán Kerepesen elfogtak hat kábítószer-fogyasztót és két dílert.

Tusványos - Semjén Zsolt: soha nem kértünk olyat az utódállamoktól, amit ne biztosítanánk a magyarországi kisebbségek számára

Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes pénteken, az erdélyi Tusnádfürdőn tartott beszédében hangsúlyozta, hogy a magyar kormány sohasem kért olyat a trianoni utódállamoktól, amit ne biztosítana a Magyarországon élő kisebbségek számára.

Észak-koreai szemétlégballonok zavarják a repülést Szöulban

Észak-koreai szemétlégballonok megzavarták a repüléseket Szöulban, és tüzet okoztak a háztetőkön.

Kína a hazugság birodalmának nevezte az Egyesült Államokat

Az USA a hazugságok birodalmává vált, mivel a dezinformációt saját önző érdekeihez használja fel. Ezt Csang Hsziaogang, a kínai védelmi minisztérium hivatalos képviselője nyilatkozta a kínai védelmi minisztérium honlapján.

Oroszország válaszolt Zelenszkij tárgyalási javaslatára

Az ukrán vezető bármikor képes hazudni, hogy a "békeképletét" próbálja népszerűsíteni - mondta Maria Zakharova, a külügyminisztérium szóvivője.

A döntésem a demokrácia megmentéséről szólt – Biden

Az amerikai elnök kijelentette, hogy azért fejezte be újraválasztási kampányát, mert az ország jövője forog kockán.

2009 óta csaknem felére csökkent az alkoholfogyasztás Oroszországban

Tatyana Golikova szerint a dohányosok száma is csökkent a lakosság körében, 40%-ról 19%-ra.

A woke vírus megölte a fiamat – Musk

A milliárdos azt állítja: becsapták, ezért beleegyezését adta gyermekének pubertásgátló szerek használatába, amelyek valójában „sterilizáló gyógyszerek” voltak.

Jelentős gyengülés az ázsiai tőzsdéken, a tajvani börze ki sem nyitott

A tokiói börze Nikkei225 indexe, a térség irányadó tőzsdéje, 3,14 százalékos eséssel, 37 898 ponton zárt. A részvények szélesebb körét összefogó Topix index szintén jelentős, 2,92 százalékos csökkenést mutatott.

Kisebb tűz volt csütörtök reggel a budapesti Campona bevásárlóközpontban, az épületet egy időre kiürítették.

 A katasztrófavédelem azt közölte, hogy egy ipari olajmelegítő okozott gondot a XI. kerületi, Nagytétényi úti bevásárlóközpont egyik éttermében

A Tesla jövőre humanoid robotokat fog gyártani – Musk

A vezérigazgató szerint az elektromos járműgyártó először saját gyáraiban fogja használni a gépeket, mielőtt más cégek számára gyártaná azokat.

Harris 3 év alatt elvesztette alkalmazottainak 92%-át

Az OpenTheBooks nem kormányzati szervezet szerint az amerikai alelnök 47 eredeti alkalmazottja közül csak négy nem hagyta el csapatát. Egy élmény lehet vele együtt dolgozni.

Budapest Online Facebook Oldal