A kütyüfüggőség növeli a rövidlátás gyakoriságát a fiatalok körében

A Z generációnál (1997 és 2012 között születettek) a rövidlátás gyakoriságának növekedése tapasztalható világszerte, ami a kütyük elterjedt használatának köszönhető. 

Az Egyesült Királyságban a tinédzserek és a fiatal felnőttek rövidlátási aránya 46%-kal nőtt az elmúlt 30 évben. Az orvos megjegyezte: ennek az az oka, hogy pubertás korban a gyerekek napközben nem töltenek eleget a szabadban, inkább a kütyüket részesítik előnyben, emiatt nem kapnak elegendő dopamint, romlik a látásuk. Erről Jorn Jorgensen szemsebész beszélt a Daily Mail-lel folytatott beszélgetésében március 4-én.

"Életük egy kritikus időszakában nem jutnak természetes napfényhez, és ez a rövidlátás nagyon észrevehető növekedését okozza, ami riasztó, és amit látunk, az egy járvány" - magyarázta Jorgensen.

Azt is hozzátette, hogy a kütyük túlzott használata hogyan járul hozzá a rövidlátás kialakulásához: ha az arctól néhány centire van a képernyő, akkor kevesebbet pislog, miközben hosszabb ideig az azonos távolságban lévő tárgyakra fókuszál. A szemizmok megnyúlnak, a lencse elmozdul, ami száraz szem szindrómát és homályos látást okozhat.

Korábban, január 16-án az SM-Clinic szemésze, Valentina Anisimova számos olyan mindennapi szokást nevezett meg, amelyek negatívan befolyásolhatják a látást és szembetegséget okozhatnak. Az orvos szerint egyrészt a közlekedésben való olvasás károsíthatja a látást. Ezenkívül az orvos nem javasolja az olvasást fekve vagy a számítógép mellett. Ezekben az esetekben megnő a számítógépes látás szindróma kialakulásának kockázata.

Korábban, január 10-én Maxim Ladanov, az SM-Clinic szemsebészeti központ szemsebésze elmondta, hogy a szürkehályog kialakulásának kockázata bizonyos esetekben még fiataloknál is fennáll. Ilyen tényezők közé tartozik a homályos látás, a rossz látás sötétben és a rossz színlátás.

Fotó: IZVESTIA

Budapest Online Facebook Oldal