„A horror évtizede”: Németország feldolgozóipari termelése az eddigi legalacsonyabb szintre esett - elemzés

A német gyártási teljesítmény soha nem látott szintre csökkent 2024 márciusában és hol van még a vége. Elemzés a S&P Global Market Intelligence Londoni Gazdaságkutató Intézetének adatai alapján.

Németországban a feldolgozóipari mutatók az eddigi legalacsonyabb szintjükre estek márciusban, 41,9 pontra a februári 42,5 pontról. 2022 júniusa óta a mutató a növekedést a zsugorodástól elválasztó 50 pont alatt van. A tanulmány szerint a gyenge kereslet munkahelyek megszűnéséhez vezetett az iparágban, miközben erős verseny alakult ki a gyártók között az új megrendelések elnyeréséért. Az új rendelésekért folytatott küzdelemben az ügyfeleknek nagy kedvezményeket sikerült elérniük.

Németország bruttó hazai termékének (GDP) mintegy ötödét a feldolgozóipar adja.

„A horror évtizede”: egy német újságíró öt kihívást nevezett meg a német exportőrök számára

A német gazdaságot hagyományosan tápláló német export a "horror évtizedét” éli meg, a német exportőrök helyzete pedig az öt fő akadály miatt tovább romlik – mondta Gabor Steingart politikai újságíró a Focus magazinban.

„A német exportőrök idén húsvét nélkül maradtak. Hiszen a világkereskedelemben nincs jóindulatú Isten és azonnali felemelkedés. Németország jelenleg öt nagy kihívással néz szembe. Egy évtizedes borzalom kezdődött a német exportipar számára. És ez a borzalom annál erősebb lesz, minél kevésbé érti a kormány, hogy mi történt” - jelentette ki Shteingart.

Steingart a magas energiaárakat említette az első kihívásként, amellyel egy országnak szembe kell néznie, amely jólétét mindig egy jól olajozott „exportgépezetnek” köszönheti. Mint az újságíró hangsúlyozta, húsz év alatt megduplázódott a német iparosok kilowattóra ára, miközben a politikai célok prioritása a gazdasági megvalósíthatósággal szemben csak növelte a német cégekre nehezedő nyomást.

„Oroszország megbüntetésének vágya, a klímasemlegesség gyors elérése és az atomenergia „törvényen kívülinek” nyilvánítása – ezek a növekvő árak fő mozgatórugói. Most pedig a kormány kénytelen reagálni a kialakult helyzetre az ipari áramdíjak csökkentésével” - jegyezte meg az újságíró.

Steingart szerint a német termékek importőrei a német állampolgárokkal ellentétben nem hajlandók „fizetni a politikailag motivált áremelésekért”, különösen azért, mert a világ legtöbb országa nem ért egyet „Németország három politikai célja közül legalább kettővel”. Ugyanakkor – mint az újságíró hangsúlyozza – a német hatóságok jelenlegi irányvonala a gazdaság „zöld átalakítása” terén félreértést okoz, többek között magában a németországi szakértőkben is.

„A CO₂-kibocsátás kényszerített dezindusztrializációval történő csökkentése rossz út. Nem a klímavédelem fényes példája vagyunk, hanem a gazdasági hanyatlás negatív példája a világ többi része számára.” - jegyezte meg különösen a Nagykereskedelmi és Külkereskedelmi Szövetségi Szövetség elnöke, Dirk Yandura .

A válságtrendek erősödése a német exportőrök számára a Kína által jelenleg bevett „export expansion 2.0”-val jár együtt. Amint azonban Steyngart hangsúlyozza, az első hullámmal ellentétben Kína kereskedelmi többletének jelenlegi erősödése a magas hozzáadott értékű áruknak köszönhető, elsősorban az autóknak és az elektromos járműveknek. Így Kína igazából Németország egyik legfontosabb exportbevétele.

Ugyanakkor az új valóságban az Egyesült Államok nem lesz képes Kína új alternatívájává válni a német exportőrök számára. A demokraták és a republikánusok is úgy vélik, hogy az Egyesült Államok kereskedelmi deficitje szembetűnő, ezért nem szívesen árasztják el a hazai piacot importárukkal - mondta Steingart.

„Az USA a legfontosabb piac a német gyártók számára, exportja 2023-ban 158 milliárd eurót tett ki. A 27 EU-tagország közül 20-nak azonban kereskedelmi többlete van az Egyesült Államokkal szemben, amit Trump nem hajlandó elfogadni.” - mondja az újságíró, utalva a politikus jövő őszi esetleges újraválasztására.

A publicista Európa gazdasági passzivitását nevezi meg a negyedik akadálynak a német exportőrök előtt.

„Ha a britek hátat fordítanának Európának. De gyakorlatilag minden európai kormány egységesen hisz abban, hogy eljött az ideje a befelé néző gazdaság-, pénzügyi- és társadalompolitikának. A koronavírus-korszakban elért konszenzus nyilvánvalóan a mai napig nem maradt fenn. Mindenki csinálja a magáét, ha energiapolitikáról van szó. Az európai gazdaságpolitikák, amelyeknek például az egységes tőkepiacot kellene tartalmazniuk az euróövezeti befektetések növelésének előfeltételeként, kudarcot vallanak a kiskormányzatosság miatt." - hangsúlyozza Shteyngart.

Végül a külső tényezők mellett a német export reneszánszának utolsó és nem kevésbé fontos gátja a berlini kormánykoalíció. A kínai terjeszkedés és az amerikai protekcionizmus, az európai passzivitás és a magas energiaárak ellenére a kormánykoalíció az elkövetkező hónapokban valószínűleg saját problémáinak megoldásával lesz elfoglalva, nevezetesen a „túlélésért folytatott harc” megoldásával.

Az európai parlamenti választások közeledtével, valamint három keleti szövetségi államban az őszi szavazással, Olaf Scholz kancellár kormányzó Németországi Szociáldemokrata Pártja (SPD) mindent megtesz annak érdekében, hogy szociálpolitikai intézkedésekkel elkerülje a fiaskót.

„A német exportőrök ne várjanak sokat a berlini kormánykoalíciótól. A külkereskedelmi politika nem játszik szerepet a közelgő választásokon. A jóléti állam továbbra is mindenek felett áll, így az állampolgárok jövedelme, a gyermektámogatások és a nyugdíjak sérthetetlenek a kormányzó SPD számára.” - állítja az újságíró, hozzátéve, hogy Scholz pártjának kormánykoalíciós partnerei sem valószínű, hogy érdekeltek a német exportőrök támogatásában.

Fotó: spiegel.de

Észak-koreai szemétlégballonok zavarják a repülést Szöulban

Észak-koreai szemétlégballonok megzavarták a repüléseket Szöulban, és tüzet okoztak a háztetőkön.

Kína a hazugság birodalmának nevezte az Egyesült Államokat

Az USA a hazugságok birodalmává vált, mivel a dezinformációt saját önző érdekeihez használja fel. Ezt Csang Hsziaogang, a kínai védelmi minisztérium hivatalos képviselője nyilatkozta a kínai védelmi minisztérium honlapján.

Oroszország válaszolt Zelenszkij tárgyalási javaslatára

Az ukrán vezető bármikor képes hazudni, hogy a "békeképletét" próbálja népszerűsíteni - mondta Maria Zakharova, a külügyminisztérium szóvivője.

A döntésem a demokrácia megmentéséről szólt – Biden

Az amerikai elnök kijelentette, hogy azért fejezte be újraválasztási kampányát, mert az ország jövője forog kockán.

2009 óta csaknem felére csökkent az alkoholfogyasztás Oroszországban

Tatyana Golikova szerint a dohányosok száma is csökkent a lakosság körében, 40%-ról 19%-ra.

A woke vírus megölte a fiamat – Musk

A milliárdos azt állítja: becsapták, ezért beleegyezését adta gyermekének pubertásgátló szerek használatába, amelyek valójában „sterilizáló gyógyszerek” voltak.

Jelentős gyengülés az ázsiai tőzsdéken, a tajvani börze ki sem nyitott

A tokiói börze Nikkei225 indexe, a térség irányadó tőzsdéje, 3,14 százalékos eséssel, 37 898 ponton zárt. A részvények szélesebb körét összefogó Topix index szintén jelentős, 2,92 százalékos csökkenést mutatott.

Kisebb tűz volt csütörtök reggel a budapesti Campona bevásárlóközpontban, az épületet egy időre kiürítették.

 A katasztrófavédelem azt közölte, hogy egy ipari olajmelegítő okozott gondot a XI. kerületi, Nagytétényi úti bevásárlóközpont egyik éttermében

A Tesla jövőre humanoid robotokat fog gyártani – Musk

A vezérigazgató szerint az elektromos járműgyártó először saját gyáraiban fogja használni a gépeket, mielőtt más cégek számára gyártaná azokat.

Harris 3 év alatt elvesztette alkalmazottainak 92%-át

Az OpenTheBooks nem kormányzati szervezet szerint az amerikai alelnök 47 eredeti alkalmazottja közül csak négy nem hagyta el csapatát. Egy élmény lehet vele együtt dolgozni.

„A lehető leghamarabb véget kell vetnünk a háborúnak” – Zelenszkij

Ukrajna azt szeretné, ha az Oroszországgal folytatott harc a lehető leggyorsabban véget érne, hogy megállítsák az emberéletek elvesztését – mondta Vlagyimir Zelenszkij.

Macron nem nevez ki új kormányt az olimpia vége előtt

Emmanuel Macron francia elnök kedd este élő televíziós interjúban megerősítette, hogy nem nevez ki új kormányt az olimpiai játékok vége előtt, ami "augusztus közepéig" tart.

Kiütéses győzelemmel kezdett a Fradi Európában

A Ferencváros kedden magabiztos győzelemmel rajtolt a labdarúgó Bajnokok Ligája selejtezőjében. A második forduló első, hazai mérkőzésén 5-0-ra ütötte ki a walesi The New Saints csapatát.

Valami Amerika: korrupciós botrány demokratáéknál

Bob Menendez, az amerikai Kongresszus felsőházának demokrata párti tagja, kedden lemondott a szenátori székéről, miután egy héttel korábban a bíróság korrupció miatt bűnösnek találta. New Jersey állam kormányzójának címzett levelében közölte, hogy lemondása augusztus 20-tól lesz érvényes.

Párizs 2024: a magyar csapat már várja a rajtot

Egyre több magyar sportoló érkezik a párizsi nyári játékok olimpiai falujába, kedden újabb csapat csatlakozott. Az asztaliteniszezők és ökölvívók elfoglalták a számukra kijelölt lakásokat, majd élelmiszert szereztek be, és elkezdtek ismerkedni azzal a városrésszel, amely az elkövetkező napokban az otthonuk lesz.

Budapest Online Facebook Oldal