Egy világrendszerváltás margójára…

2024 október 22-24... ezt a dátumot néhány év múlva a világ történelemkönyvei kiemelt fejezetben fogják tárgyalni.

Ezeken a napokon vált ugyanis világossá, hogy olyan mélységű és nagyságrendű politikai-, gazdasági- és kulturális változásra 1944, vagyis Bretton Woods óta nem volt példa, mint amiről ekkor, az oroszországi Kazanyban a világ keleti és déli vezetői megállapodtak.

Nagyon sok szegmensében még az akkori történések sem voltak olyan mélyrehatóak, amelyek a BRICS intézményesülésének kiszélesedéséből adódóan a következő években látni fogunk.

Bretton Woods ugyanis bár újra osztotta a lapokat a világ szerveződésének tekintetében, de ezt úgy tette meg, hogy közben nem változott meg a Nyugat vezető szerepe, sőt, bizonyos tekintetben még erősödött is.

A mostani átalakulás azonban úgy történik meg, hogy a nyugati pénzpiaci tengely súlya folyamatosan csökken és ezáltal az ugyanakkor nagyobb és jobban menedzselhető erőforrásokkal rendelkező Kelet és Dél államai átveszik a geopolitikai vezető szerepet is. Hogy a Kelet ezáltal egyeduralkodóvá és monopol helyzetűvé válna a jövőben? Azt kötve hiszem, mivel nem is ez a célja! A multipoláris világrend kialakulása ugyanakkor egy erő BRICS esetében egyfajta bipolaritást fog eredményezni, egészen egyszerűen azért, mert másnak nem lesz helye a sakktáblán.

Jó, jó, de volt már ilyen, elég csak az USA-Szovjetunió helyzetére gondolni. Mi lenne most a különbség? Akkor is győzött végül az USA, hiszen a Szovjetunió összeomlott és az egyedüli szuperhatalom Washington maradt. A különbség kérem szépen óriási!

A BRICS hatalmas előnye és ezzel együtt erőteljes vonzalmat is ez ébreszt irányába az államok és a társadalmak részéről, hogy a fejlődése nem expanziv, sokkal inkább természetes. Nincsenek ideológiai korlátai, nem kell kommunistának vagy vadkapitalistának lenned, vagy azzá válnod, ha csatlakozni akarsz.

Nem nyomja rá az államokra az elképzeléseit, nem diktál, nem szól bele a belpolitikádba, a vallásodba, nem határozza meg, hogy hogyan élj, nem akar dönteni helyetted, feletted.

Az egész konstrukció más mint amihez a hidegháború alatt hozzászoktunk, amikor sok esetben minden erőből ment…

Ez az elgondolás, amely nem csak beszéd, hanem a szervezet végrehajtásának rendszerében is megmutatkozik, ahogy eredményeiben is, egy olyan soft-power erőt jelent a BRICS számára, amely eleddig minden megtépázottsága ellenére a Nyugati blokk fegyvertáskájában lapult. Ki merem jelenteni, hogy globális dél politikai és gazdasági eliteinél a BRICS immáron nagyobb és erőteljesebb soft-power hatással bir, mint Nyugat. Miből látszik ez? Abból, hogy a Nyugat minden ellenkezése ellenére, immáron 70 érdeklődő állam van a BRICS iránt és az eddig EU integrációra törekedő Szerbia és Törökország nyilvánvaló bizonyságát adta annak, hogy szívesebben csatlakozna a BRICS államokhoz, mint a brüsszeli blokkhoz.

A Nyugat ereje csökken és megmaradó erőforrásait is sokkal inkább úgy használja fel, mint az a gyermek, akinek a játékautójának hátsó kereke kitört és ahelyett, hogy megjavitaná azt, hogy próbálná megérteni hogy történhetett ez és mi a megoldás, ő sértődötten földhöz vágja az egészet és duzzogva beül a sötét sarokba…

A többi gyerek ugyanakkor játszik tovább mellette és ő egyre inkább kívülállóként jelenik meg a közösségben.

A Nyugat önszántából ült be a sarokba és onnan kiabál és szitkozódik, önhittségében pedig nem veszi észre, hogy a többiek már nem is foglalkoznak vele…

J.F.K.

Halottak napja: lehet, hogy sok mindent újra kellene gondolnunk

Idén is országos edukációs kampányt indít az öt temetkezési szervezet a közelgő halottak napja alkalmából, a „A halál nem tabu - beszéljünk róla!” címmel.

Izrael hajnalban rakétákkal támadta meg Iránt

Szombat hajnalban az izraeli légierő irányított légitámadást indított iráni célpontok ellen. A hadművelet több órán át zajlott, különböző hullámokban, és a gépek főként katonai létesítményeket, különösen rakéta- és légvédelmi rendszereket támadtak, derogált az izraeli média.

Hollandia: zsákszámra hordják haza a vendégmunkások a pénzt

Az idei második negyedévben a Hollandiában dolgozó vendégmunkások által megkeresett bérek összességében 3,3 milliárd eurót tettek ki, ami 73 százalékkal haladja meg a 2014-es év azonos időszakának adatát - derült ki a Holland Statisztikai Hivatal (CBS) által közzétett, az NlTimes hírportálon ismertetett adatokból.

Örményország és Azerbajdzsán vezetői a békemegállapodásról tárgyalnak Oroszországban

2024. október 24-én Nikol Pashinyan örmény miniszterelnök és Ilham Aliyev Azerbajdzsán Köztársaság elnöke találkozott Kazanyban (Orosz Föderáció) a 16. BRICS-csúcs keretén belül, ahol előzetes megállapodást kötöttek – olvasható az örmény miniszterelnöki hivatal közleményében.

BKK: kezdődik a Flórián téri felüljárók felújítása

A Budapesti Közlekedési Központ csütörtöki bejelentése szerint várhatóan a jövő év első negyedévében veszi kezdetét a Flórián téri felüljárók felújítása, amely 2026 első negyedévéig tart majd.

Orbán Viktor: nemcsak a magyarok látják az európai gazdaság nehézségeit

A miniszterelnök pénteki Kossuth rádió műsorában a magyar nézőpontnál sokkal szélesebb képet vázolt fel az európai gazdaság nehézségeiről.

Hatalmas fordulat: a BRICS-országok közös álláspontra jutottak Ukrajnával kapcsolatban

A kazanyi BRICS-csúcson a résztvevő országok megállapodtak az Ukrajnára vonatkozó megfogalmazásban, amely a zárónyilatkozatba is bekerül. Ezt Jurij Ushakov, az orosz elnök nemzetközi ügyekért felelős asszisztense mondta a Channel One adásában.

Jövőre elindulhat valami az ingatlanpiacon, de túl sok a ha

A kormányhatározat keretében létrejövő, 21 pontból álló Új Gazdaságpolitikai Akcióterv várhatóan kedvező helyzetbe hozhatja a fiatalokat, hiszen támogatásokkal és korlátozásokkal élénkítené a lakáspiac forgalmát a következő évben - közölte az ingatlan.com.

1956 legnagyobb tanulsága, hogy a szabadságért érdemes küzdeni

Az 1956-os forradalom és szabadságharc 68. évfordulója alkalmából a Miniszterelnökséget vezető miniszter kedden a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemen hangsúlyozta, hogy 1956 tanulsága nem más, mint a szabadságért való küzdelem értékének felismerése.

A Huawei betámadta az Androidot: itt a HarmonyOS NEXT rendszer

Az okostelefonok és más márkás kütyük operációs rendszerének neve HarmonyOS NEXT. A cég megjegyezte, hogy az új operációs rendszer a HarmonyOS-re épül, de teljesen független az Androidtól. Így saját verziókat kapott az operációs rendszer népszerű alkalmazásai helyett.

Elkezdődött a kazanyi BRICS-csúcstalálkozó

Vlagyimir Putyin orosz elnök megkezdi munkáját a ma Kazanyban kezdődő BRICS-csúcstalálkozón. Idén Moszkva elnököl a szövetségben, így az orosz vezető házigazdaként vesz részt az eseményen.

Új világrend alakulóban: ezért lesz különleges ez a BRICS-csúcs

Az oroszországi Kazanyban sorra kerülő BRICS-csúcs fordulópontot jelenthet a globális geopolitika történetében. Szembesülve a nyugati világrend lassú eróziójával, új egyensúly van kialakulóban, amelyet egy olyan koalíció hajt, amely egyre elszántabbnak tűnik a saját irányvonalának feltérképezésére.

Emberkereskedelem és prostitúció: kattant a bilincs Szabolcsban

Három embert őrizetbe vettek a rendőrök, mert megalapozott gyanú merült fel ellenük emberkereskedelem és kényszermunka bűntettének elkövetésével kapcsolatosan.

BKK: változik az M2-es metró közlekedése csütörtöktől

Karbantartás miatt az M2-es metró csak a Déli pályaudvar és a Puskás Ferenc Stadion megállók között közlekedik csütörtökön és pénteken este 21 órától, illetve szombaton és vasárnap egész nap - közölte a Budapesti Közlekedési Központ (BKK).

USA: Trump gyorsétteremben, Harris templomban kampányolt

Donald Trump republikánus elnökjelölt vasárnap Pennsylvania államban, a választási kampánya részeként, beállt dolgozni egy gyorsétterem pultja mögé. Ezzel szemben Kamala Harris, a demokraták jelöltje, egy Georgia állambeli baptista templom istentiszteletén bíztatta a híveket a szavazásra.

Budapest Online Facebook Oldal