Ukrajna hitelezői vissza akarják kapni a pénzüket – WSJ

Külföldi kötvénytulajdonosok 2022-ben felfüggesztették Kijev adósságának kifizetését, de a hírek szerint a türelmük fogy.

Külföldi kötvénytulajdonosok egy csoportja lépéseket tett annak érdekében, hogy rákényszerítsék Ukrajnát, hogy már a jövő évben kezdje meg adósságai visszafizetését - írta vasárnap a Wall Street Journal. Ha sikerrel járnak, Kijev évente 500 millió dollárt veszíthet pusztán kamatfizetésből.

A Blackrock és a Pimco befektetési óriásokat magában foglaló csoport 2022-ben kétéves adósságszünetet adott Kijevnek, de a moratórium lejárt.

Mivel a harcok végét nem látják, a hitelezők a Weil Gotshal & Manges ügyvédeit és a PJT Partners bankárjait fogadták fel, hogy találkozzanak ukrán tisztviselőkkel, és kössenek olyan megállapodást, amelynek értelmében Ukrajna jövőre folytatja a kamatfizetést, cserébe jelentős összegeket levonnának a fennálló adósságból – mondták névtelen források a Wall Street Journalnak.

Az újság szerint Ukrajna 20 milliárd dollárnyi kihelyezett eurókötvényének mintegy ötöde a csoport birtokában van. Míg ez a szám Ukrajna 161,5 milliárd dolláros teljes külső adósságának töredékét jelenti , a kötvények kamatainak kiszolgálása évente 500 millió dollárba kerülne az országnak – közölték a kötvénytulajdonosok.

Ha a kötvénytulajdonosok nem kötnek megállapodást Kijevvel augusztusig, Ukrajna fizetésképtelenné válhat. Ez rontaná az ország hitelminősítését, és korlátozná annak lehetőségét, hogy a jövőben még több pénzt vegyen fel.

Az újság szerint az ukrán tisztviselők abban reménykednek, hogy az Egyesült Államok és más nyugati kormányok pártját fogják állni a kötvénytulajdonosokkal folytatott tárgyalások során. Ezen országok egy csoportja azonban már 2027-ig felajánlotta Ukrajnának mintegy 4 milliárd dollár értékű hitelre vonatkozó adósságszünetet, és állítólag aggódnak amiatt, hogy a kötvénytulajdonosokkal kötött megállapodások miatt a magánhitelezőket előbb visszafizetik.

Ukrajna már most is külföldi segélyekre támaszkodik a kormányzati szervek nyitva tartása és az állami alkalmazottak fizetése érdekében. Az ország hadserege szinte teljes mértékben külföldi finanszírozástól függ; A kijevi és a nyugati tisztviselők küszöbön álló vereséget jósoltak egészen addig, amíg az Egyesült Államok Kongresszusa a múlt hónapban el nem fogadta a külföldi segélyekről szóló törvényjavaslatot, amely 61 milliárd dollárt tartalmazott Ukrajna és a konfliktusban érintett amerikai kormányzati szervek számára.

A törvényjavaslat csaknem 14 milliárd dollárt biztosít Ukrajnának fegyvervásárlásra, és 9 milliárd dollárnyi új finanszírozási kölcsönt tartalmaz. 

A Wall Street Journal szerint egyes kötvénytulajdonosok felvetették, hogy az Egyesült Államok és az EU befagyasztott orosz eszközöket használhat fel Ukrajna adósságainak törlesztésére. Míg 2022 óta mintegy 300 milliárd dollárnyi orosz jegybanki vagyon van befagyasztva amerikai és európai bankokban, az USA csak a múlt hónapban fogadta el a lefoglalásukat lehetővé tevő jogszabályt.

A Nemzetközi Valutaalap (IMF) és az Európai Központi Bank (EKB) is arra sürgette a kormányokat, hogy ne lopják el ezt a pénzt, Christine Lagarde, az EKB vezetője pedig a múlt hónapban figyelmeztette, hogy ezzel a „megvédeni kívánt nemzetközi rend megtörését” kockáztatja.

Fotó: Freepik


Hollandia: zsákszámra hordják haza a vendégmunkások a pénzt

Az idei második negyedévben a Hollandiában dolgozó vendégmunkások által megkeresett bérek összességében 3,3 milliárd eurót tettek ki, ami 73 százalékkal haladja meg a 2014-es év azonos időszakának adatát - derült ki a Holland Statisztikai Hivatal (CBS) által közzétett, az NlTimes hírportálon ismertetett adatokból.

Örményország és Azerbajdzsán vezetői a békemegállapodásról tárgyalnak Oroszországban

2024. október 24-én Nikol Pashinyan örmény miniszterelnök és Ilham Aliyev Azerbajdzsán Köztársaság elnöke találkozott Kazanyban (Orosz Föderáció) a 16. BRICS-csúcs keretén belül, ahol előzetes megállapodást kötöttek – olvasható az örmény miniszterelnöki hivatal közleményében.

BKK: kezdődik a Flórián téri felüljárók felújítása

A Budapesti Közlekedési Központ csütörtöki bejelentése szerint várhatóan a jövő év első negyedévében veszi kezdetét a Flórián téri felüljárók felújítása, amely 2026 első negyedévéig tart majd.

Orbán Viktor: nemcsak a magyarok látják az európai gazdaság nehézségeit

A miniszterelnök pénteki Kossuth rádió műsorában a magyar nézőpontnál sokkal szélesebb képet vázolt fel az európai gazdaság nehézségeiről.

Hatalmas fordulat: a BRICS-országok közös álláspontra jutottak Ukrajnával kapcsolatban

A kazanyi BRICS-csúcson a résztvevő országok megállapodtak az Ukrajnára vonatkozó megfogalmazásban, amely a zárónyilatkozatba is bekerül. Ezt Jurij Ushakov, az orosz elnök nemzetközi ügyekért felelős asszisztense mondta a Channel One adásában.

Jövőre elindulhat valami az ingatlanpiacon, de túl sok a ha

A kormányhatározat keretében létrejövő, 21 pontból álló Új Gazdaságpolitikai Akcióterv várhatóan kedvező helyzetbe hozhatja a fiatalokat, hiszen támogatásokkal és korlátozásokkal élénkítené a lakáspiac forgalmát a következő évben - közölte az ingatlan.com.

1956 legnagyobb tanulsága, hogy a szabadságért érdemes küzdeni

Az 1956-os forradalom és szabadságharc 68. évfordulója alkalmából a Miniszterelnökséget vezető miniszter kedden a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemen hangsúlyozta, hogy 1956 tanulsága nem más, mint a szabadságért való küzdelem értékének felismerése.

A Huawei betámadta az Androidot: itt a HarmonyOS NEXT rendszer

Az okostelefonok és más márkás kütyük operációs rendszerének neve HarmonyOS NEXT. A cég megjegyezte, hogy az új operációs rendszer a HarmonyOS-re épül, de teljesen független az Androidtól. Így saját verziókat kapott az operációs rendszer népszerű alkalmazásai helyett.

Elkezdődött a kazanyi BRICS-csúcstalálkozó

Vlagyimir Putyin orosz elnök megkezdi munkáját a ma Kazanyban kezdődő BRICS-csúcstalálkozón. Idén Moszkva elnököl a szövetségben, így az orosz vezető házigazdaként vesz részt az eseményen.

Új világrend alakulóban: ezért lesz különleges ez a BRICS-csúcs

Az oroszországi Kazanyban sorra kerülő BRICS-csúcs fordulópontot jelenthet a globális geopolitika történetében. Szembesülve a nyugati világrend lassú eróziójával, új egyensúly van kialakulóban, amelyet egy olyan koalíció hajt, amely egyre elszántabbnak tűnik a saját irányvonalának feltérképezésére.

Emberkereskedelem és prostitúció: kattant a bilincs Szabolcsban

Három embert őrizetbe vettek a rendőrök, mert megalapozott gyanú merült fel ellenük emberkereskedelem és kényszermunka bűntettének elkövetésével kapcsolatosan.

BKK: változik az M2-es metró közlekedése csütörtöktől

Karbantartás miatt az M2-es metró csak a Déli pályaudvar és a Puskás Ferenc Stadion megállók között közlekedik csütörtökön és pénteken este 21 órától, illetve szombaton és vasárnap egész nap - közölte a Budapesti Közlekedési Központ (BKK).

USA: Trump gyorsétteremben, Harris templomban kampányolt

Donald Trump republikánus elnökjelölt vasárnap Pennsylvania államban, a választási kampánya részeként, beállt dolgozni egy gyorsétterem pultja mögé. Ezzel szemben Kamala Harris, a demokraták jelöltje, egy Georgia állambeli baptista templom istentiszteletén bíztatta a híveket a szavazásra.

AFD: a hosszú, véres ukrajnai háború ellentétes Németország érdekeivel

A Németországi Szövetségi Köztársaság nem áll háborúban Oroszországgal, ahogy egyes miniszterek úgy vélik, és mindent meg kell tenni az ilyen fejlemény elkerülése érdekében.

A BRICS és India: hatalmas lehetőség kapujában a világ legnépesebb állama

Az indiai üzleti közösség üdvözli a BRICS terjeszkedését, mivel ez nagyobb hozzáférést biztosít az afrikai és a közel-keleti piacokhoz – mondták üzleti vezetők nemzetközi sajtótájékoztatójukon a moszkvai BRICS Business Forum rendezvényén.

Budapest Online Facebook Oldal