A tudósok szupererőt találtak a csernobili férgekben

A New York-i Egyetem kutatói arra a következtetésre jutottak, hogy a csernobili lezárt zóna erősen radioaktív környezetében élő mikroszkopikus méretű fonálférgeket teljesen védettek a sugárzással szemben.

A Csernobil közelében összegyűjtött férgek nem mutatták a genomi károsodás jeleit – ellentétben azzal, amit az ilyen veszélyes helyen élő szervezetektől elvárnánk. Amint azt a tudósok hangsúlyozták, ez a felfedezés nem jelenti azt, hogy a lezárt zóna biztonságos: a férgek nagy valószínűséggel ellenállnak a sugárzásnak, és képesek ügyesen alkalmazkodni más fajok számára kedvezőtlen körülményekhez - számolt be a ScienceAlert.

Sofia Tintori vezette biológuscsoport szerint ez némi betekintést nyújthat a DNS-javító mechanizmusokba, amelyeket egy napon az emberi gyógyászat számára is adaptálhatnak.

A csernobili atomerőműben 1986 áprilisában történt reaktorrobbanás után a környéket és a közeli Pripjaty várost a hatóságok lezárták. A környezetbe kerülő radioaktív anyagok rendkívül veszélyes mértékű ionizáló sugárzásnak teszik ki a szervezetet, ami növeli a rák és a genetikai mutációk kockázatát.

A tudósok úgy vélik, hogy Csernobil csak több ezer év múlva válik biztonságossá az emberek számára. A baleset óta a tilalmi zóna 2600 négyzetkilométeres területével a világ egyik legnagyobb kutatási térségévé vált – jegyzi meg a ScienceAlert. A kutatások alátámasztják, hogy a csernobili állatok genetikailag különböznek azoktól, amelyek nem voltak kitéve sugárzásnak. Ez azonban nem vonatkozik a fonálférgekre.

A fonálférgek meglepően ellenállóak lehetnek, és a tudósok számos olyan esetet tapasztaltak, amikor ezek a férgek felébredtek több ezer éves örökfagyban való hibernálódásuk után. A fonálférgek egyszerű genomokkal rendelkeznek, és rövid életűek, ami azt jelenti, hogy rövid időn belül több generáció is tanulmányozható.

A tudósok több száz fonálférget gyűjtöttek be a korhadt gyümölcsökből, a lehullott levelekből és a talajból a kizárási zónában. Később a laboratóriumban ezeknek a férgeknek a szekvenált genomját összehasonlították a világ más országaiból - a Fülöp-szigetekről, Németországból, az USA-ból, Mauritiusról és Ausztráliából - származó megfelelőik genomjával.

Kiderült, hogy a genetikai különbségek a teljes minta esetében megfeleltek a földrajzi távolságnak, de a sugárzási környezetből származó DNS-károsodásra utaló jeleket nem találtak a fonálférgekben.

A tudósok azt tervezik, hogy ezen adatok felhasználásával meghatározzák, hogy egyes emberek miért szenvednek nagyobb valószínűséggel a rákkeltő anyagoknak való kitettségtől, mint mások.

Fotó

Rendellenes csillagot fedeztek fel

A Floridai Egyetem és az Észak-Karolinai Állami Egyetem tudósai felfedeztek egy anomális csillagot, a J0524-0336-ot, amely megkérdőjelezheti a csillagok evolúciójáról szóló létező modelleket, valamint a csillagok öregedése során elemtermelő képességüket.

A BRICS-csúcstalálkozón Oroszország törekszik a dollár dominancia megszüntetésére

Oroszország megpróbálja meggyőzni a BRICS-országokat, hogy építsenek egy alternatív platformot a nemzetközi fizetésekhez, amelyek immunisak lennének a nyugati szankciókkal szemben, amikor a csoport vezetőit fogadja a jövő heti csúcstalálkozón.

Trump betiltaná, hogy férfiak indulhassanak női sportversenyeken

Donald Trump, a volt elnök és republikánus elnökjelölt, szerdán Georgia államban, egy nők számára rendezett kampányeseményen bejelentette, hogy rendeletet hozna annak megakadályozására, hogy biológiai értelemben férfiak részt vehessenek női sportversenyeken.

Elhunyt Kozma Imre atya, a Máltai Szeretszolgálat alapítója

Életének 85. évében elhunyt Kozma Imre atya, katolikus pap, a Magyar Máltai Szeretetszolgálat alapító elnöke, a Betegápoló Irgalmasrend korábbi magyarországi vezetője – tudatta közösségi oldalán a Magyar Máltai Szeretetszolgálat.

Ukrajna hőenergia-kapacitásának 90%-a megsemmisült

Ukrajna szinte minden hőenergia-termelési kapacitását tönkretették az orosz nagy hatótávolságú csapások – mondta Denis Shmigal miniszterelnök, hozzátéve, hogy az országnak most helyettesítő anyagokra kell támaszkodnia.

A Kreml a világ egyik fő eseményének nevezte a kazanyi BRICS-csúcsot

A közelgő, Kazanyban megrendezésre kerülő BRICS-csúcs a világ napirendjének egyik fő eseménye lesz – mondta Dmitrij Peszkov orosz elnök sajtótitkára.

Koreai eszkaláció: felrobbantották az utakat

Észak-Korea felrobbantotta a Dél-Koreával összekötő utakat a határ menti demilitarizált övezet ellenőrzése alatt álló területen, mire a dél-koreai hadsereg figyelmeztető lövésekkel reagált – értesítette kedden a dél-koreai hadsereg.

Jogerősen négy év börtönre ítéltek egy orvost vesztegetés elfogadása miatt

A Győri Ítélőtábla kedden jogerősen négy év börtönbüntetésre ítélt egy orvost, aki évekig vesztegetési pénzt fogadott el. A Győri Fellebbviteli Főügyészség tájékoztatása szerint a vádlott egy Vas vármegyei kórház főorvosaként dolgozott.

Rendkívüli: a Webb teleszkóp megfigyelései cáfolják az Univerzum modelljét

Az Austini Texasi Egyetem és a Koppenhágai Egyetem csillagászai a James Webb Űrteleszkóp (JWST) adatait vizsgálták, és megállapították, hogy azok cáfolják az Univerzum reionizációjának széles körben elfogadott modelljét.

Az olasz hatóságok albániai táborokba küldték az első migránscsoportot

Az olasz belügyminisztérium hétfőn bejelentette, hogy a Lampedusáról elindult migránscsoport első tagjai az Albániában létesített táborokba tartanak. Az olasz haditengerészet Libra nevű hajója szállítja őket a pénteken megnyitott létesítményekbe.

Le a kalappal: Szoboszlai duplájával győzött a válogatott

A magyar labdarúgó-válogatott hétfőn 2-0-ra győzött a bosnyákok ellen, a Nemzetek Ligája A divíziójának negyedik fordulós mérkőzésén, Zenicában.

Szerbia: a BRICS valódi alternatívája az EU-nak

Szerbia megvizsgálja annak lehetőségét, hogy a BRICS-hez csatlakozzon az EU helyett, amely egyre keményebb követeléseket támasztott, és cserébe nem kínált előrelépést a tagság felé – mondta Aleksandar Vulin miniszterelnök-helyettes.

Növekszik a migrációs nyomás a magyar határon

Péntektől vasárnapig összesen 131 határsértővel szemben intézkedtek a rendőrök - tájékoztatott az Országos Rendőr-főkapitányság hétfőn.

Szijjártó Péter: öt konzul is jelen lesz a magyar-boszniai futballmeccs helyszínén

Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter bejelentette, hogy öt magyar konzul fog szolgálatot teljesíteni a hétfői zenicai Magyarország-Bosznia-Hercegovina labdarúgó-mérkőzésen, hogy szükség esetén segítséget nyújthassanak a szurkolóknak.

Durva: dolgozóinak tizedét bocsátja el a Boeing

A Boeing repülőgépgyártó bejelentette, hogy a következő hónapokban munkatársainak tizedét tervezi elbocsátani, ami körülbelül 17 ezer embert jelent.

Budapest Online Facebook Oldal