Victor Ambros és Gary Ruvkun kapja az orvosi-élettani Nobel-díjat

A mikro-RNS és a poszttranszkripciós génszabályozás terén végzett jelentős felfedezéseikért az idei orvosi-élettani Nobel-díjat két amerikai tudós, Victor Ambros és Gary Ruvkun kapták.

A díjat odaítélő testület hétfőn a stockholmi Karolinska Intézetben jelentette be döntését, amely szerint "úttörő felfedezésük egy teljesen új génszabályozási elvet tárt fel, amely alapvető fontosságú a többsejtű élőlények, így az ember számára is." Victor Ambros, a Harvard Egyetem kutatója, most a Massachusettsi Egyetem orvosi karának professzora. Gary Ruvkun a Massachusettsi Általános Kórházban és a Harvard orvosi karán végezte kutatásait, és jelenleg genetika professzor. A Nobel-bizottság főtitkára, Thomas Perlmann elmondta, hogy a bejelentés előtt, a jelentős időeltolódás miatt, csak Ruvkunnal tudtak beszélni a két tudós közül.

Hosszú csöngetés után a tudós felesége vette fel a telefont, majd átadta férjének, aki fáradt, de a díj hírét hallva felvidult. A Nobel-bizottság által elérhetetlen Ambros reggel kollégájával és feleségével, Rosalind Lee-vel ünnepelte a díjat, amiről a Nobel-díj hivatalos Facebook-oldala fotót is megosztott. A díjat odaítélő testület közleménye szerint Victor Ambros és Gary Ruvkun a különböző sejttípusok fejlődése iránt érdeklődtek.

Felfedezték a mikro-RNS-ek új osztályát, amelyek kulcsszerepet játszanak a génszabályozásban. Ma már tudjuk, hogy az emberi genom több mint ezer mikro-RNS-t kódol, és meglepő felfedezésük jelentősen új dimenziókat nyitott a génszabályozás terén. A mikro-RNS-ek alapvető fontosságúak az élőlények fejlődése és működése szempontjából.

A kromoszómáinkban tárolt információ hasonlítható testünk minden sejtjének használati utasításához. Minden egyes sejt ugyanazokat a kromoszómákat, így ugyanazokat a géneket és utasításokat hordozza, mégis a különböző sejttípusok, mint például az izom- és idegsejtek, nagyon eltérő tulajdonságokkal rendelkeznek. Hogyan alakulnak ki ezek a különbségek?

A válasz a génszabályozásban rejlik, amely lehetővé teszi, hogy minden sejt csak a megfelelő utasításokat válassza ki.

A génszabályozás lehetővé teszi, hogy az izomsejtek, bélsejtek és idegsejtek elláthassák különböző funkcióikat, mivel biztosítja, hogy minden sejttípusban csak a megfelelő génkészlet legyen aktív - olvasható a Nobel-díj honlapján. Ezenkívül a génaktivitást folyamatosan finomhangolni szükséges, hogy a sejtfunkciók alkalmazkodjanak testünk és környezetünk folyamatosan változó körülményeihez. Ha a génszabályozás mechanizmusa hibásan működik, súlyos betegségek, például rák, cukorbetegség vagy autoimmun betegség alakulhatnak ki. Éppen ezért a génaktivitás szabályozásának megértése évtizedek óta kiemelt cél, és a felfedezés jelentőségét különösen hangsúlyozták. Az 1960-as években bebizonyosodott, hogy a transzkripciós faktoroknak nevezett speciális fehérjék képesek a DNS meghatározott régióihoz kötődni, így irányítva a genetikai információ áramlását, és meghatározva, hogy mely mRNS-ek keletkezzenek.

Azóta több ezer transzkripciós faktort azonosítottak, és hosszú időn át úgy tűnt, hogy a génszabályozás alapelveit sikerült megérteni. Az idei Nobel-díjasok azonban már 1993-ban váratlan felfedezéseket tettek, amelyek egy új, rendkívül fontos szintet tártak fel a génszabályozásban. E felfedezések hátterében Ambros és Ruvkun álltak, akik a 2002-ben Nobel-díjjal kitüntetett Robert Horvitz laboratóriumában dolgoztak 1980-as évek végén, Sydney Brenner és John Sulston társaságában. Ezek a kutatók a mindössze 1 milliméter hosszú Caenorhabditis elegans, azaz a fonálféreg vizsgálatával foglalkoztak, amely később az első soksejtű élőlény lett, amelynek teljes genomszekvenciáját meghatározták.

A Nobel-díjasok 11 millió svéd koronát (388 millió forintot) osztanak meg. Hagyomány szerint a díjat december 10-én, Alfred Nobel halálának évfordulóján adják át. Tavaly az amerikai Karikó Katalin és Drew Weissman kapták az orvosi-élettani Nobel-díjat az mRNS-alapú vakcinák kifejlesztéséhez kapcsolódó felfedezéseikért. A Nobel-hét folytatásaként kedden a fizikai, szerdán a kémiai, csütörtökön pedig az irodalmi Nobel-díjak nyerteseit hirdetik ki. A Nobel-békedíjas nevét pénteken, míg az idei közgazdasági Nobel-emlékdíjasét október 14-én teszik közzé.

MTI


Trump közösségi oldala szárnyal a Muskkal közös kampánygyűlés után

Az október 8-i kereskedés végén csaknem 19 százalékkal drágultak a Donald Trump által létrehozott Truth közösségi hálózatot kezelő Trump Media részvényei, miután az amerikai elnökjelölt kampánygyűlést tartott Pennsylvaniában a milliárdos, a Tesla és a SpaceX alapítója, Elon Musk közreműködésével.

Florida történetének legnagyobb kötelező kitelepítését rendelték el az újabb hurrikán miatt

Florida partvidékén több mint egymillió ember számára kötelező kitelepítést rendeltek el, mivel egy újabb hurrikán közeledik, ez a legnagyobb ilyen lépés az állam történetében. A rendőrség támogatásával biztosítják, hogy a hiányzó üzemanyag eljusson a benzinkutakra.

Az „Ukrán Légió”-ba kevesebb, mint 200 ukrán jelentkezett

Nem sok külföldön élő ukrán jelentkezett önkéntes katonai kiképzésre, hogy hazatérhessen és harcolhasson hazájáért – mondta Wladyslaw Kosiniak-Kamysz lengyel védelmi miniszter pénteken újságíróknak.

A letartóztatásban lévő polgármester távollétében megalakult Óbuda-Békésmegyer képviselő-testülete

Júniusban újraválasztott polgármesterként, Kiss László, és a volt alpolgármester, Czeglédy Gergő, akit szintén súlyos kényszerintézkedések sújtanak, távollétükben alakult meg hétfőn Óbuda-Békásmegyer új képviselő-testülete a korrupciós bűncselekmények gyanúja miatt letartóztatott személyként.

Orbán Viktor: romokban az EU versenyképessége

Az európai versenyképesség hanyatlását nevezte az egyik legsúlyosabb kihívásnak Orbán Viktor miniszterelnök kedden Strasbourgban nemzetközi sajtótájékoztatón. A kormányfő azt mondta, az Európai Unió helyzete jóval súlyosabb, mint 2011-ben az első magyar uniós elnökség idején volt.

Lassan halad az Apple az mesterséges intelligencia integrálásával

A következő másfél évben nem lesznek elérhetők a mesterséges intelligencia (AI) hasznos funkciói az Apple okostelefonjaiban. 

Nemzetek Ligája: Fiola szeretné megszorongatni a hollandokat

Fiola Attila hangsúlyozta, hogy hazai pályán minden riválisuk ellen magabiztosan kell pályára lépnie a magyar labdarúgó-válogatottnak, így a holland csapat ellen is a Nemzetek Ligája harmadik fordulójában.

Áll a bál a turisztikai szervezetek és a politikusok között

A hazai turisztikai szakmai szövetségek a kormány számára a rövid távú lakáskiadás kapcsán a teljes tilalom és a jelenlegi szabályozás között egy kompromisszumos megoldást javasolnak.

A hét közepén ismét beköszönt az eső... nem is kicsit!

A jövő hét elején a reggeli ködfoltok feloszlását követően több órás napsütés várható. Azonban szerdától ismét változékonyabbá válik az időjárás, és több helyen esőre is számítani kell.

Teljes magyar egységmegállapodás a romániai választások előtt

Csoma Botond, az RMDSZ szóvivője, hétfőn Kolozsváron bejelentette, hogy a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) parlamenti jelöltlistáin biztosít helyet az Erdélyi Magyar Szövetség (EMSZ) és a Magyar Polgári Erő (MPE) egy-egy jelöltjének. Emellett a következő parlamenti ciklusban is foglalkozik a szórvány képviseletével, Markó Attila személyében.

A brit elemző szerint Vuhledar elvesztése után egyre sűrűbbek a lázadások az ukrán egységeknél

Alexander Mercouris brit elemző és katonai szakértő szerint az AFU dandárjai Vuhledar elvesztése után lázadozni kezdtek. Az erről készült videót Mercouris a YouTube-csatornáján tette közzé.

Újra előtérbe kerül a mellrák elleni küzdelem

Október a mellrák elleni küzdelem hónapja, ezért a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) együttműködve különböző szervezetekkel, fokozott figyelmet fordít a szűrések fontosságára.

Lezárják Ferencváros egy részét egy második világháborús bomba hatástalanítása miatt

Szombaton le lesz zárva Budapest IX. kerületének egy része a második világháborús bomba hatástalanítása miatt. A korlátozások a Rákóczi híd és a Déli összekötő vasúti híd forgalmát is érintik.

A tévékbe építet be mesterséges intelligenciát a Samsung

A dél-koreai Samsung bejelentette a beépített mesterséges intelligenciával (AI) rendelkező televíziók megjelenését.

Európa-liga - A Tottenham győzött a Groupama Arénában

Második mérkőzését is elvesztette a Ferencváros a labdarúgó Európa-liga alapszakaszában: a magyar bajnok csütörtökön hazai pályán 2-1-re kapott ki az angol Premier League-ben szereplő Tottenham Hotspurtól.

Budapest Online Facebook Oldal