Peter Frankopan, az Oxfordi Egyetem Bizánckutató Központjának igazgatója pénteken Esztergomban, az MCC Feszten tartott előadásában kifejtette: a kultúrák dominanciája a történelem során folyamatosan változik, és a berlini fal leomlása, valamint a hidegháború vége elindította Ázsia korát.
A brit történész emlékeztetett rá, hogy 1989-től kezdődően a Kínai Népköztársaság megkezdte a nyitást, és külföldi befektetésekben kezdett gondolkodni, mivel attól tartott, hogy a sorsa hasonló lesz a kommunista Szovjetunióéhoz. Hozzátette, hogy Ázsia felemelkedése valójában egy visszarendeződést tükröz, hiszen a kontinens olyan gazdasági pozícióba tér vissza, amelyet évszázadokon keresztül birtokolt. Kiemelte, hogy Európa felemelkedése volt a valódi meglepetés.
A drámai változások nemcsak Kínában tapasztalhatók; jelenlegi előrejelzések szerint 2075-re India gazdasága a harmadik legnagyobb lesz a világon.
Frankopan megjegyezte, hogy míg a nyugati világban aggodalom és a jövőtől való félelem jellemző, addig a világ más részein az emberek bizakodóak, és optimistán tekintenek a jövőjükre.
Peter Frankopan kiemelte, hogy Európában alig van tudatosság az ázsiai országok ambícióiról. A legtöbb ember nem ismerni a Fülöp-szigetek, Indonézia, Banglades vagy Pakisztán vezetőit, miközben ezek az országok együttesen legalább egymilliárd ember otthona, a világ népességének 12 százaléka. Ezzel szemben Európában nem fordítunk figyelmet ezekre az országokra, mivel gyakran saját dolgainkba mélyedünk.
A történész figyelmeztetett arra, hogy ez a magatartás rendkívül veszélyes, mivel hajlamosak vagyunk csak a számunkra kényelmes dolgokat észlelni. Peter Frankopan a jövő legfontosabb problémájaként említette az éghajlatváltozásra való alkalmazkodást. Hangsúlyozta, hogy Grönland az utóbbi időszakban egy trillió tonnányi jeget veszített, ez pedig óránként 30 millió tonnás műveletet jelent.
Ez a jelenség súlyosan befolyásolja a hajózást, a halak vándorlását, és a tengerszint emelkedését. Példaként említette, hogy Afrika négy csücskében márciusban a hőmérséklet meghaladta a negyven fokot. Kínában pedig a meteorológiai hivatal katasztrofális áradásokat és extrém hőhullámokat jelentett - tette hozzá. Az éghajlatváltozás sokféleképpen fenyegeti a biodiverzitást, és hatással van arra is, hogy hogyan tudjuk terhelni az áramhálózatot, hűteni az élelmiszereinket, illetve biztosítani a vízellátást.
A következő időszakban számos infrastrukturális befektetést szükséges alaposan átgondolni - közölte. Kiemelte, hogy rendkívül fontos a vízkészletek sorsa, mivel a melegebb régiókban folyamatosan csökkenni fognak az elérhető vízmennyiségek, ami felgyorsítja a migrációs folyamatokat. Elmondása szerint 2040-re a vízigény 30 százalékkal meghaladja majd a rendelkezésre álló kínálatot.
Ez a helyzet különböző betegségek elterjedését is okozhatja, mint például a malária, a Zika-vírus, amely akár Magyarországot is fenyegetheti, és a kongói vérzéses láz. Szólt a demográfiai kihívásokról is, hangsúlyozva, hogy Európa lakossága nemcsak csökken, hanem öregszik is. 2100-ra a kontinensen 40 millió 81 és 90 év közötti ember él majd.
Mindeközben Afrikában várhatóan a lakosság az évszázad végére háromszorosára nő. E folyamat következményeként az elöregedő társadalom óriási terheket ró az egészségügyi rendszerekre és a családi életre egyaránt.
Emellett, a helytelen táplálkozás is súlyosbítja a helyzetet, hiszen az Európai Unió lakosságának 50 százaléka már elhízott - emelte ki. Pozitívumként azonban megjegyezte, hogy a mai világban születő gyermekek számára jobb életkilátások állnak rendelkezésre; nagyobb eséllyel jutnak hozzá tiszta vízhez, valamint képesek lesznek írni és olvasni, és az édesanyjuk is biztonságos körülmények között szülhet.
MTI
Fotó: Freepik
Döbbenet: hibásan fordították le Newton törvényét?
Daniel Hook filológus kijelentette, hogy Isaac Newton első törvényének megfogalmazása, amelyet a fizikusok világszerte használnak, kiderült, hogy latinról angolra fordítási hiba eredménye.
Hogyan védekezzünk a megfázás ellen ősszel?
Az őszi hónapok elérkeztével a természet csodálatos színkavalkádja mellett sajnos a megfázásos megbetegedések is egyre gyakoribbá válnak. A
Fico megtiszteltetésnek venné, ha meghívnák Moszkvában a Győzelem Napjára
Robert Fico szlovák miniszterelnök közölte, hogy szeretne Moszkvába menni a május 9-i győzelmi parádéra.
Új tipusú rákgyógyszert fedeztek fel
A Cold Spring Harbor Laboratory (CSHL) kutatói azt találták, hogy a prooxidáns menadion-kiegészítő lassítja a prosztatarák progresszióját egerekben.
Győzött Georgiában (Grúzia) Orbán szövetségese
Orbán Viktor miniszterelnök hivatalos látogatást tesz Georgiában (Grúzia) október 28-29-én - erősítette meg vasárnap Havasi Bertalan, a miniszterelnök sajtófőnöke a tbiliszi kormány tájékoztatására hivatkozó georgiai sajtóhíreket.
Trump hatalmas naggyűlést tartott New Yorkban
Donald Trump, a volt amerikai elnök, vasárnap a New York-i Madison Square Gardenben, a világ egyik legismertebb rendezvényhelyszínén tartott választási gyűlést.
Halottak napja: lehet, hogy sok mindent újra kellene gondolnunk
Idén is országos edukációs kampányt indít az öt temetkezési szervezet a közelgő halottak napja alkalmából, a „A halál nem tabu - beszéljünk róla!” címmel.
Izrael hajnalban rakétákkal támadta meg Iránt
Szombat hajnalban az izraeli légierő irányított légitámadást indított iráni célpontok ellen. A hadművelet több órán át zajlott, különböző hullámokban, és a gépek főként katonai létesítményeket, különösen rakéta- és légvédelmi rendszereket támadtak, derogált az izraeli média.
Egy világrendszerváltás margójára…
2024 október 22-24... ezt a dátumot néhány év múlva a világ történelemkönyvei kiemelt fejezetben fogják tárgyalni.
Hollandia: zsákszámra hordják haza a vendégmunkások a pénzt
Az idei második negyedévben a Hollandiában dolgozó vendégmunkások által megkeresett bérek összességében 3,3 milliárd eurót tettek ki, ami 73 százalékkal haladja meg a 2014-es év azonos időszakának adatát - derült ki a Holland Statisztikai Hivatal (CBS) által közzétett, az NlTimes hírportálon ismertetett adatokból.
Örményország és Azerbajdzsán vezetői a békemegállapodásról tárgyalnak Oroszországban
2024. október 24-én Nikol Pashinyan örmény miniszterelnök és Ilham Aliyev Azerbajdzsán Köztársaság elnöke találkozott Kazanyban (Orosz Föderáció) a 16. BRICS-csúcs keretén belül, ahol előzetes megállapodást kötöttek – olvasható az örmény miniszterelnöki hivatal közleményében.
BKK: kezdődik a Flórián téri felüljárók felújítása
A Budapesti Közlekedési Központ csütörtöki bejelentése szerint várhatóan a jövő év első negyedévében veszi kezdetét a Flórián téri felüljárók felújítása, amely 2026 első negyedévéig tart majd.
Orbán Viktor: nemcsak a magyarok látják az európai gazdaság nehézségeit
A miniszterelnök pénteki Kossuth rádió műsorában a magyar nézőpontnál sokkal szélesebb képet vázolt fel az európai gazdaság nehézségeiről.
Hatalmas fordulat: a BRICS-országok közös álláspontra jutottak Ukrajnával kapcsolatban
A kazanyi BRICS-csúcson a résztvevő országok megállapodtak az Ukrajnára vonatkozó megfogalmazásban, amely a zárónyilatkozatba is bekerül. Ezt Jurij Ushakov, az orosz elnök nemzetközi ügyekért felelős asszisztense mondta a Channel One adásában.
Jövőre elindulhat valami az ingatlanpiacon, de túl sok a ha
A kormányhatározat keretében létrejövő, 21 pontból álló Új Gazdaságpolitikai Akcióterv várhatóan kedvező helyzetbe hozhatja a fiatalokat, hiszen támogatásokkal és korlátozásokkal élénkítené a lakáspiac forgalmát a következő évben - közölte az ingatlan.com.