A miniszterelnök az orosz-ukrán háború kapcsán kialakult helyzetet elemezve úgy vélte, hogy világrendszerváltozás előtt állunk, Ázsia lesz a világ domináns központja. Ezért szerinte szükség van egy "magyar nagystratégiára", melynek első, "nyers" változata már elkészült. Beszéde elején arról is beszámolt, hogy pénteken Bukarestben megbeszélést folytatott román partnerével.
"Haladunk" – összegzett Orbán Viktor, hangsúlyozva, hogy Románia ma már Magyarország harmadik legjelentősebb gazdasági partnere, gazdasági és kereskedelmi kapcsolataink pedig új rekordokat döntenek meg.
Elmondta, hogy Marcel Ciolacuval a Bukarest-Budapest gyorsvasút tervéről tárgyalt, és biztosította őt arról, hogy a magyar uniós elnökség októberben, valamint ha szükséges, a decemberi bel- és igazságügyi tanácsülésen is napirendre tűzi Románia schengeni csatlakozásának kérdését.
Említette, hogy noha a román fél idén nem akarta megszabni, miről beszélhetne Tusványoson, Brüsszelből sokan elítélték a magyar békemissziós erőfeszítéseket, annak ellenére, hogy az Unió alapokmánya is rögzíti, "az Unió célja a béke". A miniszterelnök kijelentette, hogy az idő a békepolitika oldalán áll, és az amerikai elnökválasztásra utalva megjegyezte: Trump ante portas.
Szavai szerint, ha Európa nem fordul békepolitika felé az amerikai elnökválasztásig, akkor Donald Trump választási győzelme után csupán vereségük beismerésével és a politikai felelősség kizárólagos vállalásával lesznek kénytelenek ezt megtenni. A miniszterelnök kifejtette, Brüsszel sérelmezi, hogy háborúpárti politikának nevezzük az ő tevékenységüket, hiszen ők azt hangoztatják, hogy a béke érdekében támogatják a háborút.
A magyar békemisszió kezdete óta azonban az amerikai és az orosz külügyminiszter beszélt egymással, valamint a svájci és az orosz külügyminiszter tárgyalásokat folytattak. Volodimir Zelenszkij ukrán elnök pedig végre felhívta Donald Trumpot, és az ukrán külügyminiszter Pekingbe utazott.
"Vagyis az erjedés megkezdődött" - fűzte hozzá. A háborúpárti európai politikából lassan, de biztosan elmozdulunk a békepárti politika irányába - hangsúlyozta a kormányfő. Orbán Viktor arról beszélt: az orosz-ukrán háború olyan, mint a Mátrix című film piros bogyója, mely felfedi előttünk a valóságot. A háború könyörtelensége új megfigyelőállásra helyez minket, egy magaslesre, ahonnan eddig ismeretlen perspektívát kapunk.
Ebben az igazi valóságban az ideológiák, a "statisztikai ügyeskedések", a médiatorzítások és a "politikusok taktikai füllentései" elvesztik az erejüket. Nincs többé relevanciája a széles körben elterjedt téveszméknek, sőt az összeesküvés-elméleteknek sem – sorolta a kormányfő, hozzátéve: "marad a pőre és brutális valóság". Pontokba szedve beszélt erről a valóságról.
Első pontként kiemelte: bár a háborúban mindkét fél brutális, százezres veszteségeket szenved, mégsem hajlandók kiegyezni egymással. Ennek két oka van: egyrészt mindkettő azt hiszi, hogy győzhet, másrészt mindkettőt fűti a saját valós vagy vélt igazsága - magyarázta a kormányfő. Az ukránok szerint ez egy orosz invázió, amely sérti a nemzetközi jogot és a területi szuverenitást, ezért ők önvédelmi háborút folytatnak. Az oroszok viszont úgy vélik, hogy Ukrajnában súlyos NATO-katonai fejlesztések történtek, és a NATO-tagság is meg van ígérve Ukrajnának, amit ők nem fogadnak el. Nem szeretnének NATO-csapatokat vagy fegyvereket látni az orosz-ukrán határon, ezért szerintük Oroszországnak joga van az önvédelemhez, és ez az egész háború egy kiprovokált konfliktus.
Összefoglalva, mindkét félnek megvan a maga valós vagy vélt igazsága, és egyikük sem hajlandó feladni a harcot - tette hozzá Orbán Viktor. Ez egyenes úton vezet az eszkalációhoz - fogalmazott a miniszterelnök, hangsúlyozva, hogy a béke elérésében a két fél önmagától nem lesz partner.
Békét csak kívülről lehet hozni
Másodszor, folytatta Orbán Viktor, miközben az elmúlt években az Egyesült Államok Kínát tekintette legfőbb ellenfelének, most mégis azt látjuk, hogy proxyháborút vív Oroszország ellen, és folyamatosan vádolja Kínát Oroszország rejtett támogatásával. Ha ez így van - tette hozzá -, akkor jogos a kérdés, mennyire ésszerű két ilyen nagy országot egy ellenséges táborba terelni.
Harmadikként a háború által feltárt valóságok közé sorolta Ukrajna minden várakozást meghaladó ellenállóképességét. Ezt annak tulajdonította, hogy Ukrajna előtt megjelent a Nyugathoz csatlakozás lehetősége, ami új értelemmel ruházta fel létezését: az eddigi "ütközőzóna" helyett magát a Nyugat keleti határőreként látja. Negyedik pontként megállapította, hogy Oroszország nem az a merev, neosztálinista autokrácia, amilyennek a brüsszeli vezetők a szankciók révén láttatni próbálják.
Orbán Viktor rámutatott, hogy valójában egy olyan országról van szó, amely technikai és gazdasági, sőt, talán később társadalmi rugalmasságot is mutat.
Ötödik pontként kijelentette, hogy az európai politika összeomlott, mivel Európa feladta saját érdekeinek védelmét.
Hozzátette, hogy Európa jelenleg az USA demokrata párti politikáját követi feltétel nélkül, akár önsorsrontás árán is. Az Oroszország elleni szankciók alapvetően sértik az európai érdekeket, emelik az energiaárakat, és versenyképtelenné teszik az európai gazdaságot.
MTI
Döbbenet: hibásan fordították le Newton törvényét?
Daniel Hook filológus kijelentette, hogy Isaac Newton első törvényének megfogalmazása, amelyet a fizikusok világszerte használnak, kiderült, hogy latinról angolra fordítási hiba eredménye.
Hogyan védekezzünk a megfázás ellen ősszel?
Az őszi hónapok elérkeztével a természet csodálatos színkavalkádja mellett sajnos a megfázásos megbetegedések is egyre gyakoribbá válnak. A
Fico megtiszteltetésnek venné, ha meghívnák Moszkvában a Győzelem Napjára
Robert Fico szlovák miniszterelnök közölte, hogy szeretne Moszkvába menni a május 9-i győzelmi parádéra.
Új tipusú rákgyógyszert fedeztek fel
A Cold Spring Harbor Laboratory (CSHL) kutatói azt találták, hogy a prooxidáns menadion-kiegészítő lassítja a prosztatarák progresszióját egerekben.
Győzött Georgiában (Grúzia) Orbán szövetségese
Orbán Viktor miniszterelnök hivatalos látogatást tesz Georgiában (Grúzia) október 28-29-én - erősítette meg vasárnap Havasi Bertalan, a miniszterelnök sajtófőnöke a tbiliszi kormány tájékoztatására hivatkozó georgiai sajtóhíreket.
Trump hatalmas naggyűlést tartott New Yorkban
Donald Trump, a volt amerikai elnök, vasárnap a New York-i Madison Square Gardenben, a világ egyik legismertebb rendezvényhelyszínén tartott választási gyűlést.
Halottak napja: lehet, hogy sok mindent újra kellene gondolnunk
Idén is országos edukációs kampányt indít az öt temetkezési szervezet a közelgő halottak napja alkalmából, a „A halál nem tabu - beszéljünk róla!” címmel.
Izrael hajnalban rakétákkal támadta meg Iránt
Szombat hajnalban az izraeli légierő irányított légitámadást indított iráni célpontok ellen. A hadművelet több órán át zajlott, különböző hullámokban, és a gépek főként katonai létesítményeket, különösen rakéta- és légvédelmi rendszereket támadtak, derogált az izraeli média.
Egy világrendszerváltás margójára…
2024 október 22-24... ezt a dátumot néhány év múlva a világ történelemkönyvei kiemelt fejezetben fogják tárgyalni.
Hollandia: zsákszámra hordják haza a vendégmunkások a pénzt
Az idei második negyedévben a Hollandiában dolgozó vendégmunkások által megkeresett bérek összességében 3,3 milliárd eurót tettek ki, ami 73 százalékkal haladja meg a 2014-es év azonos időszakának adatát - derült ki a Holland Statisztikai Hivatal (CBS) által közzétett, az NlTimes hírportálon ismertetett adatokból.
Örményország és Azerbajdzsán vezetői a békemegállapodásról tárgyalnak Oroszországban
2024. október 24-én Nikol Pashinyan örmény miniszterelnök és Ilham Aliyev Azerbajdzsán Köztársaság elnöke találkozott Kazanyban (Orosz Föderáció) a 16. BRICS-csúcs keretén belül, ahol előzetes megállapodást kötöttek – olvasható az örmény miniszterelnöki hivatal közleményében.
BKK: kezdődik a Flórián téri felüljárók felújítása
A Budapesti Közlekedési Központ csütörtöki bejelentése szerint várhatóan a jövő év első negyedévében veszi kezdetét a Flórián téri felüljárók felújítása, amely 2026 első negyedévéig tart majd.
Orbán Viktor: nemcsak a magyarok látják az európai gazdaság nehézségeit
A miniszterelnök pénteki Kossuth rádió műsorában a magyar nézőpontnál sokkal szélesebb képet vázolt fel az európai gazdaság nehézségeiről.
Hatalmas fordulat: a BRICS-országok közös álláspontra jutottak Ukrajnával kapcsolatban
A kazanyi BRICS-csúcson a résztvevő országok megállapodtak az Ukrajnára vonatkozó megfogalmazásban, amely a zárónyilatkozatba is bekerül. Ezt Jurij Ushakov, az orosz elnök nemzetközi ügyekért felelős asszisztense mondta a Channel One adásában.
Jövőre elindulhat valami az ingatlanpiacon, de túl sok a ha
A kormányhatározat keretében létrejövő, 21 pontból álló Új Gazdaságpolitikai Akcióterv várhatóan kedvező helyzetbe hozhatja a fiatalokat, hiszen támogatásokkal és korlátozásokkal élénkítené a lakáspiac forgalmát a következő évben - közölte az ingatlan.com.